banner39

Mısır'da 'terörle mücadele' yasa tasarısı onaylandı

Cumhurbaşkanı Sisi, tartışmalara neden olan yeni terörle mücadele yasa tasarısını onayladı

Ortadoğu 17.08.2015, 10:54 17.08.2015, 10:54
Mısır'da 'terörle mücadele' yasa tasarısı onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da, tartışmalara neden olan yeni terörle mücadele yasa tasarısının, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından onaylandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf, yaptığı basın açıklamasında, Sisi'nin yeni terörle mücadele yasa tasarısını onayladığını belirtti.

Başsavcı Hişam Berekat'a yönelik suikastın ardından hızla son şekli verilen yasa tasarısı, 2 Temmuz'da Mısır Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştı. Kurul, tasarı kapsamında "Kanun çerçevesinde adaleti tesis etmek ve terörün finans kaynaklarını kurutmak için terör eylemlerinin faillerini caydıracak diplomatik ve yasal adımlar atılacağı"nı savunmuştu. Mısır Başsavcısı Berekat, haziran ayında, konvoyunu hedef alan bombalı saldırının ardından yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Söz konusu yasa, hazırlık aşamasında terörle mücadele adı altında, cumhurbaşkanı ile güvenlik güçlerine verilen yetkilerin genişletilmesinin yanı sıra basın özgürlüğüne yönelik ciddi tehlike oluşturduğu gerekçesiyle eleştirilmişti.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?