Mısır'da yedi muhalife idam kararı

İskenderiye Askeri Mahkemesinde yürütülüyor, 7 muhalif üyelerinin idam edilmesi için dava dosyalarını Müftülüğün onayına gönderdi

Mısır'da yedi muhalife idam kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’da askeri mahkeme, Kefr eş-Şeyh’te Harp Akademisi öğrencilerinin hayatını kaybettiği saldırıda yargılanan ve haklarında idam istenen 7 “muhalifin” dosyasını müftüye sevketti.

Duruşmada verilen idam cezasının ön karar olma özelliğini taşıdığı ve temyiz yolunun da açık olduğu belirtiliyor.

Nihai karar, 2 Mart’ta yapılacak duruşmada okunacak.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) İdari Ofisi Başkanı Salah el-Feki ile yardımcısı Ferhat ed-Diyb ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Kefr eş-Şeyh’teki Sorumlusunun yardımcı sekreteri Muhammed el-Halisi de bulunuyor.

Mısır kanunlarına göre kararın müftüye sevk edilmesi, istişare amaçlı olmakla beraber, hakim müftü reddetse bile idam kararını uygulayabilir.

15 Nisan 2015 tarihinde Kafr Eşşeyh stadının Harp Okulu öğrencilerinin çıktığı kapısının tam yanında bulunan bir odada bomba yerleştirilmiş bombanın patlamasının sonucunda öğrencilerden 3 kişi hayatını kaybetmiş, 2 kişi daha yaralanmıştı. Stadın kapısındaki kameralar aracılığıyla saldırı ile alakalı 2 kişi tespit edildi. Bu kişilerin yakalanmasının ardından polis 5 kişiyi daha tutuklamıştı.

 
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39