banner15

Mısır'da yüzbinler cuma gösterilerinde

Kahire ve İskenderiye başta olmak üzere çoğu şehirde cuma namazından sonra darbe karrşıtı gösteriler yapıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Mısır'da yüzbinler cuma gösterilerinde

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni

Mısır'da Kahire ve İskenderiye başta olmak üzere birçok şehirde Cuma namazından sonra gösteri ve yürüyüş düzenlendi. İskenderiye'deki gösterilerde önce 9 göstericinin gözaltına alındığı, ilerleyen saatlerde ise gözaltı sayısının arttığı belirtildi.

İskenderiye'de yaşları 15 ila 25 arasında değişen 22 kız göstericinin de tutuklandığı duyuruldu.  Menufiyet vilayetinde yolu kapatan 15 göstericinin tutuklandığı belirtildi. İskenderiye'de bir göstericinin polis ve siviller tarafından dövüldüğü ve ardından tutuklandığı görüntüler medyaya yansıdı. El Cezire tarafından yayınlanan görüntüleri Mısır resmi ve özel televizyonları yayınlamaktan kaçınıyor.

Kahire'nin Medinet'ün Nasr ve İttihadiyye Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde binlerce gösterici toplanarak askeri rejim aleyhinde slogan attı. Nile Televizyonu Köpri el Kubbe metrosunun bulunduğu bölgede de göstericilerin toplandığını ifade etti.

Gösterilere Darbe Karşıtı Milli İttifak'ın yanı sıra, Darbe Karşıtı Öğrenciler grubu da katılıyor. Rabia işaretleri taşıyan göstericiler, farklı pankartlar açtı ve broşürler dağıttı.

3 Temmuz'da yapılan askeri müdahale ile gelen yönetimi İsrail'in de içinde bulunduğu sadece 6 ülke tanıyor. Bu ülkeler Suudi Arabistan, Ürdün, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve İsrail.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 18:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48