banner39

Mısır'daki gösterilerde 37 gözaltı

İskenderiye'de darbeye karşı düzenlenen gösterilerde aralarında 25 genç kızın da olduğu 37 kişi gözlatına alındı

Ortadoğu 31.10.2013, 16:23 31.10.2013, 16:23
Mısır'daki gösterilerde 37 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın İskenderiye kentinde darbe karşıtı gösterilere müdahale eden güvenlik güçleri, çoğunluğu üniversite öğrencisi ve genç kızların bulunduğu 37 kişiyi gözaltına aldı.

İskenderiye'deki "Sabah 7 Hareketi"nin verdiği bilgiye göre, kentte darbe karşıtı gösteri yapıldı. Eyleme müdahale eden güvenlik güçleri, çoğunluğu üniversite öğrencisi ve 25'i genç kız, 37 kişiyi gözaltına aldı.

İskenderiye Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise kentin doğusundaki bölgede gerçekleştirilen eylemde, göstericilerin trafiği yaklaşık 1 saat aksattığı iddia edildi.

Bu nedenle Müslüman Kardeşler Cemaati (ihvan) mensuplarından 10 kişinin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, göstericilerin trafiği engellemesinin yanı sıra Suriye Caddesi'ndeki bazı işyerlerine zarar verdiği de öne sürüldü.

"KADINLARIN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ"

"Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi"nden yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin gösterileri zorla dağıtma girişimi eleştirilerek, genç kızların gözaltına alınıp saldırıya maruz kalmaları "Siyasi barbarlık" olarak nitelendirildi.

Büyük çaplı gösteri ve yürüyüşlere devam edileceği belirtilen açıklamada, "kadınların gözaltına alınmasının "kırmızı çizgi" olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Askeri yönetime karşı çıkan genç kızlara yönelik, darbe güçlerinin müdahalesinin açıkça olayları tırmandırma anlamı içerdiği" ifade edildi.

Ordunun 3 Temmuz'da yönetime müdahale ettiği Mısır'ın tüm kentlerinde, o tarihten bu yana sık sık darbe karşıtı gösteriler düzenleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?