Mısır'daki gösterilerde ölü sayısı 7'ye yükseldi

Başkent Kahire'de düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

Mısır'daki gösterilerde ölü sayısı 7'ye yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye yükseldiği belirtildi.

Görgü tanıkları ve hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısı üzerine "ABD ve Siyonistler Bizi Yönetemez" adı altında Kahire'de düzenlenen gösterilerde 7 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısına ilişkin net bilgi verilmedi.

Göstericilerden 2'sinin vücutlarına gerçek mermi isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan yazılı açıklamada ise göstericilerin hayatını kaybettiği olaylardan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi sorumlu tutuldu.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek amacıyla geçen yıl 28 Haziran'da başlayan ve ordunun yönetime el koymasının ardından daha da alevlenen gösteriler, 37 haftadır aralıksız devam ediyor.

Öte yandan, Kahire'de düzenlenen gösterilerde bir polis aracı ateşe verildi.

Feyyum'da da polisin göstericilere müdahalesinde 3 kişi yaralandı, bir özel araç yakıldı.

İskenderiye kentinde düzenlenen gösterilerde polisin attığı göz yaşartıcı gazlara protestocular havai fişekle karşılık verdi. Göstericiler "Rabia direnişin sembolü", "Askeri yönetime hayır" şeklinde sloganlar attı.

Süveyş'te ise polis, darbe karşıtlarının gösteri düzenlemesine izin vermedi. Kentin ana caddeelerinde toplanmalarına izin verilmeyen göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı.

Port Said ve İsmailiye'deki insan zinciri eyleminde İsrail ve ABD bayrakları ateşe verildi. Beni Suveyf'te düzenlenen gösterilere  polis, göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti.

Rabia ve Nahda meydanlarına yapılan müdahaleye ilişkin hükümete bağlı İnsan Hakları Ulusal Konseyi tarafından hazırlanan raporda, "Darbe karşıtı gösterilerin merkezindeki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında göstericilerin dağıtılması için 14 Ağustos'ta gerçekleşen müdahelede, 8'i güvenlik görevlisi 632 kişinin yaşamını yitirdiği" açıklanmıştı. Göstericilerin "Direnmesi ve şiddet içerikli tutumları yüzünden ambulansların meydanlara giremediği, polise karşı şiddet uygulandığı ve bazı göstericilerin 'gelişmiş silahlar' kullandığı" öne sürülmüştü. Raporda, güvenlik güçleri, meydanın boşaltılması için göstericilere yapılan çağrıdan 25 dakika sonra müdahale ettiği gerekçesiyle eleştirilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39