banner39

Mısır'daki katliamın bilançosu artıyor: 30 ölü

Mısır'da futbol maçı öncesi poleisin Zemalik taraftarlarını hedef alması sonucu meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 30'a yükseldi. Olayın, Sisi'nin ses kaydının unutturulması için özellikle çıkarıldığı öne sürülüyor

Ortadoğu 09.02.2015, 10:19 09.02.2015, 17:51
Mısır'daki katliamın bilançosu artıyor: 30 ölü

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır’ın Zemalik ve Empi futbol takımları arasında oynanan maç esnasında stadın dışında polisin, Zemalik’in seyirci grubu White Night taraftarlarını hedef alması sonucu ölenlerin sayısı artarken, olayla ilgili ilginç iddialar da ortaya atılıyor. Çatışmaların ülkenin cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi'nin ortaya çıkan ses kaydının unutulması için çıkarıldığı öne sürülüyor. Çatışmada ölenlerin sayısı şu anda bazı kaynaklara göre 30'a yükseldi. Bazı kaynaklar ise bu sayısı 40 olarak veriyor.

Mısırlı yetkililer stadın girişinde yaşanan izdiham nedeniyle seyircilerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak görgü tanıkları polisin iki metre genişliğindeki bir alana yüzlerce seyirciyi sıkıştırarak üzerlerine yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba attığını söyledi. Ayrıca çevik kuvvet ekiplerinin seyircilere sopalarla vurdukları da iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada seyircilerin yolu trafiğe kapattığı, bir polis aracını ateşe verdiği ve Zemalik takımı futbolcularını taşıyan otobüsün önüne yatarak stada girmesine engel oldukları iddia edildi.

Bazı tv programlarına bağlanan futbol adamları ise Mısır hükümeti, içişleri bakanlığı ve Zemalik Kulübünü suçladı. Bu yorumculardan biri, her şeyi Müslüman Kardeşler’in üzerine yıkmanın yanlış olduğunu, oraya gelen gençlerin takımlarını desteklemek için orada bulunduklarını söyledi. Yolu kapatmış olsalar bile eylemcilere bu şekilde müdahale edilmesini kınayan futbol adamları adil bir soruşturmanın yapılmasını istedi.

6 NİSAN: KATLİAM SES KAYDINI GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEK İÇİN YAPILDI

Mısır devrim hareketlerinden 6 Nisan bir açıklama yaparak, dün akşam yaşanan futbol katliamının gündemi değiştirmek için yapıldığını belirtti. Bir gün önce Sisi, Sisi’nin Ofis Müdürü ve Genelkurmay Başkanı arasında yapılan konuşmanın ses kaydı medyaya sızmış ve gündeme bomba gibi düşmüştü.

Bazı kanallara telefonda bağlanan, 6 Nisan Hareketi sözcüsü ve bazı üyeleri, dünkü katliamın asıl nedeninin gündemi değiştirmek olduğunu ve önceden planlandığını dile getirdi. 6 Nisan Hareketi’ne göre, söz konusu katliam Port Said Futbol Katliamı gibi önceden planlandı.

MAÇLAR SÜRESİZ İPTAL EDİLDİ

Olayların ardından ülkede futbol maçları süresiz iptal edildi. Şubat 2012’de El Ehli takımı Ultras Grubu’na karşı yapılan katliamın ardından ülkedeki maçlar seyircisiz olarak oynanmaktaydı. Dün üç sene sonra ilk kez seyircinin stada alındığı maçta da onlarca kişi hayatını kaybetti. Port Said Katliamı’nda 74 seyirci katledilmişti.

El Ehli takımı seyircileri o dönemde ülkeyi yöneten askeri konsey aleyhinde statlarda slogan atmakta ve askerin ülke yönetimini sivillere teslim etmesini talep etmekteydi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?