Mısır'daki müdahalede ölü sayısı 24'e yükseldi

Mısır genelinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu 24 kişi öldü, bombalamalarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9...

Mısır'daki müdahalede ölü sayısı 24'e yükseldi

İslam Osmanoğlu / Dünya Bülteni- Kahire

Mısır, adım adım şiddet sarmalına giriyor. Askeri cunta yönetimi altında, devrimin üçüncü yıldönümüne giren Mısır'da dünkü Cuma gösterileri sonrası günün bilançosu ağırlaşmaya başladı ve 24'e yükseldi.

Dün sabah ardarda patlayan bombalarda Kahire'de ölü sayısı 8'di. Cuma sonrası sokaklara çıkan darbe karşıtlarına ise polis tarafından açılan ateşte ise ölü sayısı 24'e yükseldi.

Başkent Kahire yakınlarındaki Giza kentinde de akşam saatlerinde bombalı saldırı düzenlendi. Piramitler yakınında Harem Caddesi üzerinde patlatılan bombada bir ölü, en az 7 yaralı olduğu belirtiliyor.

ÖLÜ SAYISI HASTANELER BİLDİRİYOR

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla dün ülke genelinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 24'e yükseldi.

Kaynaklar, Ben Suveyf, Minya, Feyyum, İskenderiye, Dimyat, İsmailiyye, Giza, Nil Deltası, Helvan ve El-Buhayra kentlerinde, polisin meydanlara müdahalesi sonucu, 24 kişinin hayatını kaybettiğini, 58 kişinin yaralandığını duyuruyor.

BUGÜN DE GÖSTERİLER VAR

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, bugün başkent Kahire'de 35 cami ve 19 noktada, Giza'da 12 noktada ve ayrıca 24 kentte  25 Ocak devriminin kutlamalarının yapılacağını açıklamıştı. İttifak, Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak devriminin 3. yıl dönümü münasebetiyle cumartesi gününden başlayacak ve 18 gün devam edecek gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Mübarek, 18 gün devam eden gösterilerin ardından 11 Şubat 2011'de görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 09:45
banner53
YORUM EKLE

banner39