banner15

Mısır'dan İsrail'e Sina'da sürekli operasyon izni

İsrail'in Mısır'dan onay alarak ve istihbarat paylaşımı ile Sina'da İHA'larla saldırılar düzenlediği ortaya çıktı

Mısır'dan İsrail'e Sina'da sürekli operasyon izni

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

İsrail’in insansız hava araçları (İHA)’larla Mısır’dan onay alarak Sina bölgesinde çok sayıda saldırı düzenlediği ortaya çıktı.

İsrail ordusu IDF'nin eski komutanlarından emekli General Yair Golan, Bloomberg'e verdiği mülakatta İsrail'in kendi İHA’ları ile Sina’da silahlı gruplara karşı saldırılar düzenlediğini açıkladı. Son iki yıl içerisinde Mısır ile İsrail arasında güvenlik ve istihbarat konularında işbirliğinin daha önce görülmemiş şekilde geliştiğini kaydeden Golan, İsrail'in Sina'da IŞİD'e bağlı grupları gözlemesi ve mevkilerini vurması için Kahire'den yeşil ışık aldığını vurguladı. Yair Golan, sadece geçen yıl Sina'daki silahlı gruplara ait onlarca hedefin kendilerine ait İHA'lar aracılığıyla vurulduğunu itiraf etti.

İsrailli generalin bu itiraflarına, Mısır makamlarından henüz bir açıklama gelmedi

Mısır eski Savunma Bakanı Abdulfettah El-Sisi'nin Haziran 2014 tarihinde darbe yaparak iktidara geçmesinden bu yana Mısır yönetimi İsrail ile yakın ilişkiler kurmaya çalışmış, Mısır'ın Telaviv büyükelçiliği de Eylül 2015 tarihinde yeniden açılmıştı. 

Son olarak geçtiğimiz günlerde Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, İsrail'e giderek Netanyahu ile yemek yemiş ve beraber Avrupa Şampiyohnası finalini izlemişlerdi

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35