banner15

Mısır'dan Suudi Arabistan'a ada rüşveti

Kızıldeniz sınırı ile ilgili anlaşmanın ardından Suudi Arabistan, Mısır'ın iki adasına sahip oldu. Mısır kamuoyu kaybedilen adaların şokunu yaşıyor

Mısır'dan Suudi Arabistan'a ada rüşveti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır ve Suudi Arabistan arasında yeniden belirlenen Kızıldeniz sınırı ile ilgili anlaşmanın ardından Suudi Arabistan iki ada kazandı.

Mısır Bakanlar Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz’de yer alan Sanafir ve Tiran adalarının iki ülke arasında belirlenen yeni deniz sınırı anlaşması çerçevesinde Suudi Arabistan sınırları içinde yer aldığı bildirildi. Açıklamada adalar meselesinin son 6 yıldır görüşüldüğü ve iki ülke heyetlerinin konu ile ilgili 11 görüşme yaptığı belirtildi.

Kızıldeniz sınırlarının yeniden belirlenmesi ile ilgili anlaşma cuma günü Kahire’deki İttihadiyye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin katıldığı törende imzalanmıştı.

İKİ ADA 66 YILDIR MISIR’IN HİMAYESİNDEYDİ

Suudi Arabistan'ın eski Kralı Abdulaziz el-Suud, 1950 yılında Sanafir ve Tiran adalarının güvenliğinin sağlanması için Mısır’ın himayesine girmesini Mısır yönetiminden talep etmişti. Iki ada 66 yıldır Mısır’ın himayesindeydi. Adaların Suudi Arabistan kraliyet ailesine ait olduğu belirtiliyor.

Tiran Adası, Akabe Körfezi'ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı’nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası’nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası’nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası ise 33 kilometrekare.

İHVAN'DAN SUUD İLE ANLAŞMAYA TEPKİ

Mısır İhvan-ı Müslimin Hareketi'nden, darbe lideri Abdulfettah Sisi'nin Suud Kralı ile imzaladığı anlaşmaya ve Kızıldeniz'de yer alan Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesine tepki gösterdi.

İhvan'ın resmi sitesinden "Suud ile imzalanan deniz sınırına anlaşmasına ilişkin açıklama" başlığıyla yayımlanan yazıda iki adanın Suudi Arabistan sınırlarına dahil edilmesi sert bir dille eleştirilerek, "Akdeniz'in doğusundaki doğalgaz yatakları ve Nil Suları başkalarına peşkeş çekilmiş, Mısırlıların onuru ayaklar altına alınmıştır. Son dönemde Mısır Cüneyhi değer kaybetmiş, yabancı yatırımcılar ülkeyi terk etmiş, sanayi, ticaret ve ziraat alanlarında gerileme yaşanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Sisi rejiminin sert bir dille eleştirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kapalı kapılar arkasında imzalanan anlaşma ile Kızıldeniz'deki Mısır'a ait Tiran ve Sanafir adaları ekonomik girdi sağlamak, siyasi destek elde etmek ve özel çıkarlar için Suudi Arabistan'a verilmiştir. İhvan, hak ihlalleri, yasa dışı tutuklama ve yargısız infaz politikaları uğruna bir avuç para elde etme veya bazı destekler almak amacıyla Mısır halkının servetini ve değerlerini başkalarına vermeye kimsenin hakkı olmadığını ilan eder. İhvan,Mısır halkının rejim ile uzlaşma hayallerine sürüklenmesi yönündeki girişimlerini de reddetmektedir. Müslüman Kardeşler, 25 Ocak Devrimi'nin hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve askeri rejimin devrilmesi yönündeki mücadelesini sürdürecektir."

MISIRLILAR MURSİ'DEN ÖZÜR DİLEDİ

Sisi rejimi ve Suud ile imzalanan bu anlaşma sosyal medyada Mısırlılar tarafından çok fazla tepki gördü. Sisi'nin vatan toprağı sattığına ilişkin twitter'da açılan hashtag Mısır'da günün en çok rağbet gören başlığı oldu. 

Sisi'ye gösterilen tepkilerin yanında, atılan birçok tweet'te Muhammed Mursi'den kendisine yöneltilen suçlamalardan dolayı özür dilendi. Tweet'lerde: "Sana zulmettik ey başkan, Vatan toprağını satan sen değil Sisi'dir" ifadeleri kullanıldı.

Bir twitter kullancısı ise "Vicdan sahibi ve kalbi hastalıklı olmayan her Mısırlıya soruyorum, Mursi'nin Sina'yı 8 milyar dolara sattığı iddiaları üzerine kendisine o kadar yüklendiniz... bu yalanlar da iftiralar da kanıtlanmadı. Sisi ise gerçekten iki Mısır adasını Suud ailesine sattı, neden ona tepki göstermiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 10:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48