banner39

Mısır'de gösteri kanunu protestosu

Mısır'da gösteri kanununu protesto eden göstericiler sloganlar eşliğinde İttihadiye Sarayı'na yürüdü

Ortadoğu 27.04.2014, 13:18 27.04.2014, 13:18
Mısır'de gösteri kanunu protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve gösteri kanununun iptal edilmesi talebiyle eylem yapıldı. 

Kubbe Sarayı önünde toplanan çok sayıda aktivist, tartışmalı gösteri kanununa tepki gösteren sloganlar atarak, İttihadiyye Sarayı'na doğru yürüyüşe başladı. 

Yürüyüş sırasında, askeri yönetim ve İçişleri Bakanlığı aleyhine sloganlar atıldı.

İttihadiyye Sarayı'na ilerleyen gruba güvenlik güçleri herhangi bir müdahalede bulunmadı. Yürüyüş, güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkarıldığı İttihadiyye Sarayı önünde son buldu. 

Eyleme, 2011 devriminin sembol oluşumlarından 6 Nisan Hareketi öncülük ederken, Devrim Yolu Cephesi, Devrimci Sosyalistler Hareketi, Halk Akımı Platformu, Güçlü Mısır ve Dustur Partileri de yürüyüşe katılan gruplar arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak 2011 devriminin gerçekleşmesinde etkin rol oynayan 6 Nisan Hareketi'nin kurucularından Ahmed Mahir, Ahmed Duma ve  Muhammed Adil hakkında, 30 Kasım'da başkent Kahire'de bir mahkeme önünde düzenlenen gösterilerin ardından, güvenlik güçlerine saldırı ve gösteri kanununu ihlal suçlamasıyla yakalama kararı çıkarılmıştı.

Mısır mahkemesi, aralık ayında Mahir, Duma ve Adil'i üçer yıl hapis ve 7 bin dolar para cezasına çarptırmış, karara yönelik itiraz davası 7 Nisan'da istinaf mahkemesi tarafından reddedilerek, söz konusu kişilerin üçer yıl hapse mahkum edilmesini öngören karar onanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?