banner39

Mısır'ın '28 Şubat Medyası' protesto edildi

Mısır'daki askeri darbeyi başından beri teşvik eden, darbe sonrasında da darbecileri destekleyip, darbe karşıtlarına karartma uygulayan ve Türkiye'deki 28 Şubat medyasını hatırlatan medya dün protesto edildi

Ortadoğu 03.08.2013, 13:46 03.08.2013, 13:50
Mısır'ın '28 Şubat Medyası' protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz darbesine giden süreçte büyük bir rol oynayan ülke medyasının karartması ve çarpıtması darbeye karşı direnen göstericileri kızdırdı. Türkiye'deki 28 Şubat dönemi medyasını hatırlatan Mısır medyasının bu tavrı en sonunda göstericilerin protestosuna sahne oldu.

Şiddete karşı olan ve barışçıl gösterilerine kararlılıkla devam eden Muhammed Mursi yanlılarına baltacılar ve güvenlik güçleri tarafından yapılan saldırılara karartma yapan, haberlerde darbe direnişini kesinlikle görmezden gelen darbe yanlısı medya dün aşkam protesto edildi.

Dün akşam Kahire'nin batısında yer alan Medya Kentine doğru yürüyüş yapan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Göstericilerin üzerine gaz bombaları atıldı. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamasına göre, Orada polis ile göstericiler arasında bugün sabah saatlerine kadar devam eden olaylarda onlarca kişi yaralandı.

Polis olaylarda 31 göstericiyi de gözaltına aldı.

Adeviyye'de beşinci haftasına giren protesto eyleminde bulunan darbe karşıtları, yarın Mısır'ın genelinde milyonluk gösteri yapma çağrısı yaptı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in kendi ülkesinin Mısır'daki krizi barışçı yollarla çözmek için başka ülkelerle çalışacağını açıklamasının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns dün gece Kahire'ye ansızın bir ziyarette geldi. Burns'ın bugün Mısır Dışişleri Baknı Nebil Fehmi ile görüşmesi bekleniyor.

Burns'ın Savunma Bakanı Abdülfattah El-sis ile görüşüp görüşmeyeceği henüz bilinmiyor

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?