banner39

banner35

Mısır'ın ateşi Yemen'e de sıçradı- FOTO

Yemen’in başkenti Sana’da hükümet yanlılarıyla muhalifler arasında taşlı sopalı çatışmalar yaşanıyor

Ortadoğu 15.02.2011, 18:03 16.02.2011, 15:40
Mısır'ın ateşi Yemen'e de sıçradı- FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'deki hükümet karşıtı protestolar Salih yanlıları ile muhalifler arasındaki çatışmalarla devam ediyor. Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in istifasını isteyen protestocuların Sana Üniversitesinde toplandığı, Salih yanlılarının ise bu göstericilere saldırdıktan sonra kaçtığı belirtiiyor.

 

Polis gösterici öğrencilerin kampüsten çıkışlarına izin vermeyince, öğrenciler hükümet yanlılarına içeriden taş atarak karşılık verdi.

 

 

Olaylarda dört kişi yaralanırken, gösteriler sırasında biri AP muhabiri, biri El Arabiya televizyonunun kameramanı 3 gazeteci de dövüldü.

 

Yemen’in 23 milyon nüfusunun yüzde 40’ının günlük geliri 2 doların altında. Nüfusun üçte biri ise kronik açlık çekiyor.

 

DÜN ÜÇ BİN KİŞİ PROTESTO EYLEMİ YAPTI

 

Sana’da dün de cumhurbaşkanlığı sarayına yürümek isteyen üç bin kadar göstericiye polis müdahale etmiş, büyük çatışmalar yaşanmıştı.

Yemen’de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in görevi bırakması için haftalardır devam eden gösteriler, Mısır lideri Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından çatışmalara sahne olmaya başladı. Halkın büyük çoğunluğunun silahlı olduğu ülkede, muhtemel gelişmelerin kanlı olabileceği endişesi yaşanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖSTERİCİLER: “DEFOL ALİ”

 

 

Pazar günü başkanlık sarayına yürümek isteyen göstericiler, "Tebrikler Arap halkları, Mübarek düşürüldü" yazılı pankart taşıdı. "Defol Ali", “Yemen halkı rejimi devirmek istiyor”  ve "Halk rejimin düşmesini istiyor" sloganları atmıştı.

 

SALİH TARAFTARLARINDAN SALDIRI

Eylemler sırasında muhalifler, devlet başkanı yanlıları ile karşı karşıya geldi. Muhaliflerle hükümet yanlıları arasında çatışma çıktı.

Göstericiler, “Ali Abdullah Salİh’in somut adımlar atmasını istiyoruz. Reformlar için adım atılmalı. Bu somut adımlardan en önemlisi istifa etmesi olacaktır. Dünyayla bütünleşmeyi sağlayacak kanalların güçlendirilmesi gerekmektedir,” şeklinde konuştu.

 

GÖZALTILAR DEVAM EDİYOR

 

 

Ülkede son haftalarda hükümet yanlısı ve karşıtı gruplar karşı karşıya geliyor. Muhalefet kaynakları cumartesi gecesi çok sayıda kişinin gözaltına alındığını bildirdi. 30 yıldan fazladır görevde bulunan Devlet Başkanı Salih geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2013 yılında aday olmayacağını söylemişti. Salih, oğlunun da bu görevce talip olmadığını kaydederken, muhalefete diyalog teklifinde bulundu

 

Öte yandan, Yemen muhalefeti dün 33 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’le ekimde dondurdukları görüşmeleri, Salih’in akrabalarını yönetimden uzaklaştırması halinde başlatacaklarını açıkladı.

 

 

Devlet Başkanı Abdullah Salih, 2013'te görev süresinin bitmesi sonrası bir daha seçimlerde aday olmayacağını söylemişti.

 

Ancak işsizlik ve fakirlikten yakınan halk tatmin olmuş görünmüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?