Mısır'ın Suudi Arabistan'a verdiği adalar iptal!

Mısır hükümetinin Suudi Arabistan'a verdiği iki ada hakkında muhaliflerin itiraz dilekçelerinin ardından mahkeme anlaşmayı iptal etmiş, hükümet kanadı ise iptal kararına itiraz etmişti. bugün görülen mahkemede hakim hükümetin iptal karına itirazını reddetti

Mısır'ın Suudi Arabistan'a verdiği adalar iptal!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahire İdari Mahkemesi Mısır hükümetinin Suudi Arabistan'a verilen iki adanın transferinin iptal kararına yaptıkları itirazı reddetti. Makheme ayrıca itirazların incelenmesi için Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Başbakan Şerif İsmail hakkında 8000 Mısır Poundu (45 dolar) para cezası verdi.

Suudi Arabistan Kralı Salman'ın Mısır'a 21 milyar 500 milyon dolarlık yatırım taahhüdünün bir kaç gün sonrasında adaların Suudi Arabistan'a iadesi ilan edilmişti.

Bakanlar, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a verilmesi anlaşmasının kamu bilgisi olmadan imzalandığını açıklamıştı.

Eski Başkan adayı ve avukatı Halid Ali binlerce kişiden itiraz dilekçesi toplayarak adaların Suudi Arabistan'a verilmesi ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Adaların Suudi Arabistan'a verilmesi kararının ardından Nisan ayından bu yana yapılan gösterilerde yüzlerce gösterici gözaltına alınmış 152'si de tutuklanmıştı.

Mısır, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in ülkeyi ziyareti sırasında 8 Nisan'da imzalanan yeni sınır anlaşmasıyla Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Anlaşmanın, muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların tepkisini çekmesi üzerine Mısır hükümeti, adaların Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair belgeler yayımlamıştı.

Mısırlı avukatlar Halid Ali ve Ali Eyyub, sınır anlaşmasının iptali için 10 Nisan'da dava açmış, ilk duruşma 17 Nisan'da görülmüş, 21 Haziran’da ise İdare Mahkemesi antlaşmanın iptaline karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 17:27
banner53
YORUM EKLE

banner39