banner39

Mısır'ın yeni hükümeti tam bir denge kabinesi

Mareşal Tantavi'nin Savunma Bakanlığı görevini devam ettirecek olması, "hükümet, Asker-İhvan ittifakı çerçevesinde kuruldu" şeklinde algılandı

Ortadoğu 03.08.2012, 18:07 03.08.2012, 18:27
Mısır'ın yeni hükümeti tam bir denge kabinesi

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da Hişam Kandil başbakanlığındaki 35 bakandan oluşan hükümette, 8 eski bakan görevine devam ederken, dört bakan Müslüman Kardeşler Cemaati'nden, iki bakan da diğer İslami partilerden kabineye girdi. Ana muhalefet partisi Selefi Hareketin siyasi kanadı Nur Partisi'nin hükümette yer almaması dikkat çekti.

Mübarek döneminde yaklaşık 20 yıl Savunma Bakanlığı görevini yürüten ve Tahrir Devrimi'nin ardından Askeri Konsey'e başkanlık ederek, yaklaşık bir buçuk yıl süresince ülkeyi fiilen yöneten Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi'nin Savunma Bakanlığı görevini devam ettirecek olması, "hükümet Asker-Ihvan ittifakı çerçevesinde kuruldu" şeklinde algılandı.

Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi, Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Maliye Bakanı Mümtaz el Said, Sigorta ve Toplum İşleri Bakanı Necve Halil, Tarihi Eserler Bakanı Muhammed İbrahim, Bilimsel Araştırmalar Bakanı Nadia Zahavi, Çevre Bakanı Mustafa Hüseyin Kamil ve Savunma Sanayi Bakanı İbrahim Ali Sabri Genzuri hükümetinde yer alan ve yeni hükümette d görevlerine devam edecek olan bakanlar.

Müslüman Kardeşler siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nden kabineye giren dört bakan ise, Gençlik Bakanı Üsame Yasin, İskan Bakanı Tarık Vefik, Yüksek Öğretim Bakanı Mustafa Mesut, Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksut oldu. İki ayrı muhalefet partisinden ise birer bakan kabinede yer aldı. İslami partilerden kabul edilen Müslüman Kardeşler'den 1990'lı yılların ortalarında ayrılan gençler tarafından kurulan Vasat Partisi'nden Muhammed Mahsub Savcılık ve Kanuni İşler Bakanlığı, Nahda Partisi'nden Hatim Salah ise Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığına getirildi.

8 Devlet Bakanlığının yer aldığı yeni hükümette 4 ayrı yeni bakanlık daha oluşturuldu. Bunlar; İçme Suyu ve Kanalizasyon Tesisleri Bakanlığı, Yatırım Bakanlığı, Gençlik Bakanlığı (Devlet) ve Spor Bakanlığı (Devlet)

Öte yandan Mısır kamuoyunda yakından tanınan bazı şahsiyetlerin önemli bakanlıklara atanması, halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Adalet Bakanlığı görevine getirilen emekli yargıç Ahmed Mekki bu isimlerden birisi. Mısır'ın en ömenli yargı mensuplarından birisi olarak kabul edilen Mekki, Müslüman Kardeşler'e olan sempatisiyle de tanınıyordu. El Ezher Üniversitesi Davet Fakültesi eski dekanı Muhammed Afifi Vakıflar Bakanlığına, Halid Mahmud el Ezheri İşçi Bakanlığına, Eşref el Arabi Uluslar arası Yardımlaşma ve Proje Bakanlığına, Muhammed Hamid Mustafa Sağlık Bakanlığına ve İbrahim Ahmed Guneym Eğitim ve Öğretim Bakanlığına getirildi.

Güvenlik ve ekonomiye öncelik verecek olan Hişam Kandil Hükümeti, Askeri Konsey tarafından oluşturulmuş olan Kemal Genzuri hükümeti, teknokratlar ve İslami hareketler üç ayağı üzerine oluşturulmuş bir denge hükümeti olarak tanımlanıyor.

Başbakan Hişam Kandil, yeni hükümetin sosyal adalet, demokrasi ve özgürlük gibi hedefleri gerçekleştirmek için halk tarafından yapılmış olan 25 Ocak Tahrir Devrimi hedeflerini gerçekleştirecek kadrodan oluştuğunu söyledi.

Yeni hükümet, 22 milyar dolar bütçe açığı, 33.3 milyar dolar dış borcu ve yaklaşık 30 milyar dolar da iç borcu olan bir enkaz devraldı.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?