Mısır'ın yeni Suriye politikası açıklandı

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından oluşturulan yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Fehmi, Mısır'ın "Suriye'de cihada niyeti olmadığını" belirtti.

Ortadoğu 20.07.2013, 16:41 21.07.2013, 00:49
Mısır'ın yeni Suriye politikası açıklandı

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından oluşturulan yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Nebil Fehmi, başkent Kahire'de düzenlediği  basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Fehmi, bir soru üzerine, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "Suriye rejimi ile bütün diplomatik ilişkilerin kesilmesi yönündeki kararının önümüzdeki dönemde gözden geçirileceğini" söyledi. Fehmi, gözden geçirme kararının, ilişkilerin yeniden başlayacağı ya da başlamayacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

Mısır'daki yeni hükümetin, Suriye politikasında bir değişikliğe gidip gitmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Fehmi, "Şu an kesin olarak söyleyebileceğm şey, Suriye'de cihada niyetimiz olmadığıdır. Hala, Suriye halkının taleplerini gerçekleştirecek siyasi çözüme inanıyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığının öncelikleri hakkında da açıklamalarda bulunan Fehmi, şöyle devam etti:

"Bakanlığın öncelikleri arasında Mısır'ın çeşitli ülkelerle ilişkilerini gözden geçirmek var. Önceliğimiz Arap ülkeleri, yakın komşu ülkeler ve Mısır'ın milli güvenliğini doğrudan ilgilendiren ülkeler olacak. Ardından küresel ölçekte lider ülkeler gelecek. Mısır ve ABD arasındaki ilişkiler, Mısır'ın Ortadoğu'da önemli bir devlet olması konumuyla belirlenecek. Hiç bir devlet, Mısır'ı dikkate almadan Ortadoğu ile ilgilenemez".

Bir gazetecinin, Mısır'ın, İran, Türkiye ve Etiyopya başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası alandaki ihtilaflarını çözme konusunda nasıl bir yaklaşım izleyeceği yönündeki sorusunu da cevaplayan Fehmi, "İlkemiz herkesle diyalog olacak. Ancak bu diyalog açık ve ciddi olacak. İhtilaflı konularda diyalog prensibiyle hareket edeceğiz" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı, "Ülkeler arasındaki ilişkiler partiler veya liderler arasında değil, halklar ve devletler arasındadır" dedi.

Mısır'da darbenin ardından yaşanan siyasi krizin çözümü konusunda yabancı ülkelerden arabuluculuk talebinde bulunulduğuna ilişkin haberleri de değerlendiren Fehmi, "Mısır'da hükümet düzeyinde bir arabuluculuk girişimi yok. Ancak bunu isteyen başka bir kesim olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?