banner39

Mısırlı eski bakanlardan çağrı: Mursi ve oğlunun vefatı incelensin

Mısır'da eski iki bakan, mahkeme salonunda vefat eden Cumhurbaşkanı Mursi ile oğlu Abdullah'ın ani ölümü hakkında uluslararası inceleme başlatılması çağrısında bulundu.

Ortadoğu 09.11.2019, 08:05 09.11.2019, 07:56
Mısırlı eski bakanlardan çağrı: Mursi ve oğlunun vefatı incelensin

Mısır'da Muhammed Mursi döneminde kabinede görev alan Yatırım Bakanı Yahya Hamid, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Amr Derrac'la birlikte Birleşmiş Milletler'den (BM), Muhammed Mursi'nin vefatının, oğlu Abdullah Mursi'nin de ölümünü içine alacak şekilde incelenmesini talep etti.

Muhammed Mursi vefat etti
"Gerçeğin tam olarak anlaşılabilmesi için BM'nin Abdullah Mursi'nin vefatı için de inceleme yapması gerekmekte"

BM uzmanlarının, Mursi'nin vefatına ilişkin sözlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Hamid, şunları söyledi:

"BM'ye bağlı insan hakları uzmanlarının, Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin başlattığı girişimi bütünüyle destekliyorum. Ancak, gerçeğin tam olarak anlaşılabilmesi için BM'nin Abdullah Mursi'nin vefatı için de inceleme yapması gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Mursi'nin ölümüne yol açan şartlarla ilgili BM soruşturmasını memnuniyetle karşılıyor ve tamamıyla destekliyoruz. Bu soruşturma ileriye dönük önemli bir adımdır."

BM: Devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ile BM Keyfi Gözaltı Üzerine Çalışma Grubu, dün yaptığı ortak yazılı açıklamada, Mısır'daki cezaevi koşullarının demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin doğrudan ölümüne yol açmış olabileceğini vurgulayarak, "Mursi'nin bu çileli şartlara maruz kaldıktan sonraki ölümü, devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir" ifadesini kullanmıştı.

BM: Mursi'nin ölümü devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir
Askeri darbeyle görevden indirilen, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, haziranda mahkeme salonundaki bir duruşma sırasında vefat etmişti. Mursi'nin oğlu Abdullah Mursi de eylül ayında geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

Mursi'nin oğlu Abdullah kalp krizinden vefat etti

Kaynak: AA 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?