banner39

Mısırlı Hüveydi, İstanbul'da konuştu

MÜSİAD ve UTESAV işbirliği ile MÜSİAD Perşembe Toplantıları kapsamında panele katılan Mısırlı ünlü gazeteci Fehmi Hüveydi, 'Mısırlı entelektüeller olarak biz halkımızı bilmiyorduk, halkımız düşündüğümüzden daha güçlü, diktatörler düşündüğümüzden daha zayıf' dedi.

Ortadoğu 04.03.2011, 11:52 04.03.2011, 15:00
Mısırlı Hüveydi, İstanbul'da konuştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MÜSİAD Genel Merkez'de, Perşembe Toplantıları kapsamında  'Ortadoğu'yu saran halk hareketlerinin, bölgedeki ülkeler ve Türkiye üzerindeki etkilerinin ele alındığı' panel gerçekleştirildi.

Panele MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan,  Mısırlı ünlü gazeteci Fehmi Hüveydi, TRT Arapça Yayın Koordinatörü Sefer Turan, MÜSİAD Ortadoğu Koordinatörü Gazi Mısırlı, Dış Ticaret Müsteşarlığı Yurtdışı Müteahhitler Şube Müdürü Doç. Dr. Davut Ateş, Dış Ticaret Müsteşarlığı Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı Serdar Kumbaracı konuşmacı olarak katıldılar.

''BİZ HALKIMIZI BİLMİYORDUK''

Panelde Mısır'da yaşanan süreçle ilgili katılımcılara bilgi aktaran Mısırlı Gazeteci Fehmi Hüveydi, ''Bu yılın başında, Tunus, Yemen, Fas, Cezayir gibi ülkelerde problem olacağını düşünüyorduk. Bu ülkeler hakkında çok kötümserdir. Mısır'da bu tarz olayların olacağını tahmin etmedik. Biz halkımızı bilmiyorduk. Halkımızın düşündüğümüzden daha güçlü, diktatörler düşündüğümüzden daha zayıf.

Gençler birbirini davet ettiğinde böyle şeyler olmaz diyorduk. Bu milli bir olaydı. 25 Ocak 1945 tarihinde İngilizler'e karşı koyduğumuz tarihin yıldönümünde, birbirimize karşı ayaklanma yapmak yanlış olur diye düşünüyorduk.

O gece Tahrir Meydanı bir anda gençlerle dolmaya başladı. 7-8 bin genç  olur diyorduk. Farklı yerlerden mümessiller vasıtasıyla  bir gecede Tahrir Meydanı'na 50 bin kişi geldi. Biz bunu tahmin edemedik'' dedi.

"MISIR TÜM ARAP COĞRAFYASINI ETKİLER"

''Mısır'da yaşananlar sadece Mısır'ı etkilemez. Tüm Arap coğrafyasını etkiler. Mübarek kendisinin ve oğlunun aday  olmayacağını söylediğinde, aynı sözü Yemen'de duyduk. Ürdün'de halk ayaklanma yaparken, Mısır'da olaylar cereyan edince evlerine döndüler, Mısır'daki gelişmeleri takip etmeye başladılar. Mısır'dan sonra Yemen, Ürdün değişti. Hatta Lübnan bile değişti."

"BATI, PETROLÜ VE İSRAİL'İ DÜŞÜNDÜ"

''Petrol Batı için önemli. Batılılar Mısırlılar ne olacak diye düşünmediler. İsrail'le anlaşma ne olacak, petrol ne olacak diye düşündüler."

"AMBARGO İHANETTİ"

"Mısır'ın Hüsnü Mübarek dönemindeki tavrını anlatan Fehmi Hüveydi, Mısır'ın İsrail tarafından Gazze'ye uyguladığı ambargoda taraf olmasının çok büyük bir ihanet olduğunu vurguladı. Hüveydi, Mübarek'in İsrail'in bekçisi ve hazinesi olduğunu ifade etti."

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?