Mısırlı kadınlar taciz cezalarının artırılmasını istiyor

Mısır’da “taharruş” olarak bilinen, kadınları laf veya fiil ile taciz etme olaylarının artması üzerine yeni bir kanun tasarısı hazırlandı.

Mısırlı kadınlar taciz cezalarının artırılmasını istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Bakanlar kuruluna sunulan yeni tasarı, bir yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 1400 ABD doları karşılığında da para cezasını öngörüyor

Mısır kadın dernekleri ve kuruluşları, söz konusu tasarının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, laf atma ve sarkıntılık gibi suçlara karşı cezaların çok daha artırılmasını istiyor.

Mısır Kadın Milli Meclisi yöneticilerinden İzze Heykel, bakanlar kuruluna sunulan kanun taslağının daha önce Cumhurbaşkanlığına sunulan taslaktan farklı olduğunu söyledi. Heykel, taslağın bu haliyle yasalaşması durumunda, gayeyi yerine getirmekten uzak olacağı ve söz konusu cürümün işlenmesinde caydırıcı bir etki yapmayacağını ifade etti.

Mısır “Yeni Kadın” örgütü üyesi Nevin Ubeyd ise, tasarının gereği gibi toplumda tartışılmadığı ve kadın kuruluşlarının görüşüne yeterince başvurulmadığını ifade etti. Ubeyd, sokakta yaşananların taciz olmaktan çıkarak, insanların ırzına düşmanlığa dönüştüğünü belirtlerek, cezanın artırılması gerektiğini söyledi.

Mısır’da nüfus yoğunluğu nedeniyle özellikle de toplu taşıt araçlarında tacizler yapılıyor. Uzmanlar, kadınlara yapılan tacizlerin, nedenlerinin nüfus artış hızı, toplu taşıma araçlarının yetersizliği ve kanunların caydırıcı olmayışı gibi sebeplere bağlıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 18:19
banner53
YORUM EKLE

banner39