banner39

Mısırlı liberal aktivist Duma'ya müebbet hapis

Mısır'da darbeye karşı çıkan aktivistlerden Ahmet Duma ve 230 kişi müebbet hapis cezasına çaptırıldı

Ortadoğu 04.02.2015, 14:51 04.02.2015, 17:18
Mısırlı liberal aktivist Duma'ya müebbet hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahire Ceza Mahkemesi, “Başbakanlık binası önünde olay çıkarmak ve akademi binasını ateşe vermek” ile suçlanan 268 kişiden aralarında meşhur Mısırlı aktivist Duma'nın da bulunduğu 230 kişiye müebbet hapis cezası verdi. Mısır Ceza Kanunu'na göre müebbet hapis cezası alanlar 25 yıl hapis yatıyor.

Ceza alanlara ayrıca toplam yaklaşık 17 milyon Mısır Cüneyhi (2,42 milyon dolar) de ceza kesildiği belirtildi. Geri kalan 39 kişi ise 10’ar yıl hapis cezası aldı. 10'ar yıl ceza alanların tamamını 18 yaşından küçük çocuklar oluşturuyor.

Duruşmada hakim, Ahmed Duma’ya İlim Kompleksi’ni ateşe verip vermediklerini sordu. Duma ise; “Kimin yaktığını söyleyemem ancak ben yakmadım” şeklinde cevap verdi. Kendilerine sivil ve resmi kıyafetli polislerin saldırdığını ifade eden Duma bu konuda gereken soruşturmanın yapılmadığını ifade etti.

Avukatlar Sendikası’nın uyarılarına rağmen Duma’yı savunmak için bir avukatın mahkemede duruşma esnasında hazır bulunduğu gözlendi.

Duma ve arkadaşları, devlet kurumlarına zarar vermek, molotof kullanmak, güvenlik güçlerine mukavemet göstermek gibi farklı suçlardan yargılandı. Ahmed Duma'nın haricindeki tüm sanıkların kaçak olduğu ve fıyabında yargılandığı belirtiliyor.

Daha önce de aynı mahkeme, Ahmed Duma'ya, "Yargı üyelerine hakaretten" 3 yıl hapis cezası vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?