Mısırlı öğrenciler darbeye karşı yürüdü

Mısır'da üniversite öğrencileri, ülkenin çeşitli kentlerinde darbe karşıtı gösteri düzenledi.

Mısırlı öğrenciler darbeye karşı yürüdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbenin etkileri hala devam ediyor. Üzerinden bir geçmesine rağmen Mısırlılar darbeye karşı direnişini hala devam ettiriyiro.

Bugün de üniversite öğrencileri, ülkenin çeşitli kentlerinde darbe karşıtı gösteri düzenledi. Başkent Kahire'deki Kahire, Ayn Şems ve Hilvan üniversitelerinin yanı sıra İskenderiye, Zakazik, Tanta ve Süveyş üniversitelerinde gösteri  düzenleyen öğrenciler,  tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve içişlerine ait güvenlik güçlerinin kampüslerden çıkarılmasını istiyor.

Ellerinde öldürülen ve tutuklu arkadaşlarının posterlerini taşıyan öğrenciler, katillerin cezalandırılması ve tutukluların serbest bırakılması yönünde sloganlar atıyor.

Dersleri boykot eden öğrenciler, Ayn Şems Üniversitesi'nde Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin fotoğraflarını yaktı.

Amerikan ve İsrail bayraklarının yakıldığı gösterilerde, "Korkmuyoruz, korkmuyoruz" şeklinde atılan sloganlar dikkati çekti.

Mısır'daki askeri darbenin ardından başlayan protestolar, yüksek öğrenim kurumlarında eğitimin başlamasıyla artmış, yarıyıl tatilinin 1 ay uzatılmasının ardından 8 Aralık'ta yeniden başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 15:20
banner53
YORUM EKLE

banner39