banner15

Mısırlı savcılar, Regen cinayeti için Roma'ya gidiyor

Mısırlı bir heyet İtalyan öğrenci Giulio Regeni cinayeti ile ilgili kanıt sunmak için Roma'ya gidiyor. Mısır Kamu Savcılığı, Müsteşar Mustafa Süleyman liderliğindeki bir heyetle cinayetle ilgili delilleri sunacak.

Mısırlı savcılar, Regen cinayeti için Roma'ya gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da ölü bulunan Regeni cinayetiyle ilgili delilleri sunmak için Mısırlı yetkililer Roma'ya gidiyor. Mısırlı resmi kaynaklar, heyetin İtalyan öğrencinin ölümüyle ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturma sonucunu sunacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Giulio Regeni'nin anne ve babası, soruşturmayla ilgili İtalya hükümeti sonuç almazsa Regen'in işkence görmüş fotoğraflarını yayınlayacaklarını söylemişlerdi.

Cinayetle ilgili İtalyan yetkililerin görgü tanıklarına dayandırdığı haberlerde, Regen'in Mısır güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı iddia edilmişti.

New York Times gazetesinde yer alan bir haber analizde, Cambridge Üniversitesi'nde öğrenci olan Giulio Regeni'nin özellikle Mısır'da işçi hareketlerini araştırması ve İhvan üyeleriyle telefon görüşmelerinin olması, kaçırılmada rejime dair şüpheleri daha da arttırdığı ifade edilmişti.

Regen'in cinayeti ile İtalya'nın baskılarının arttığı ve iki ülke arasında krize sebep olduğu belirtiliyor. Mısır'da işkence hadiselerinin sık sık yaşandığı ülke olması, Mısır'a uluslararası baskıları daha da arttırmış durumda.

Öte yandan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi kaybolduktan sonra öldürülen öğrencinin "Mısırlı güvenlik hizmetleri elemanları tarafından kaçırıldığına ve öldürüldüğüne inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı. Renzi, Kahire'yi İtalya - Mısır ilişkilerinin eskisi gibi olması için şeffaf soruşturma istediklerini de belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48