banner15

Mısırlı yazar: Erdoğan-Sisi görüşmesi Mursi'ye bağlı

Mısırlı yazar, Erdoğan'ın Sisi ile oturabilme şartının Mursi'nin serbest bırakılmasına bağlı olduğunu söylüyor.

Mısırlı yazar: Erdoğan-Sisi görüşmesi Mursi'ye bağlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısırlı köşe yazarı İmad Adib, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbeyle iktidarı ele geçiren Sisi ile görüşme şartını Mursi'nin serbest bırakılmasına bağladığını yazdı.

Middle East Monitor'un haberine göre, geçen hafta Mısır'ı ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Selman, bugün Türkiye'ye gelecek. Mısır medyasında, Kral Selman'ın Türkiye ile Mısır arasında arabulucuk rolü oynayacağına dair yorumlar yapılıyor. Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan İmad Adin, Türkiye'nin Sisi ile anlaşma şartını, Mursi'nin serbest bırakılmasına bağladığını ileri sürüyor,

Adin yazısında, Suudi Arabistan'ın Sünni bir koalisyon oluşturmak istediğini, bunun için de Mısır ile Türkiye arasındaki tansiyonu düşürmek istediğini de ifade ediyor.

ERDOĞAN BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİ REDDETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, uluslararası toplantılarda bazı "dost ülke" liderlerinin kendisine Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile barışması yönünde tekliflerde bulunduğunu ancak bunu reddettiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sisi'yi vahşetle suçlayarak şu ifadeleri kullanmıştı: "Bir günde 3 bin insanın öldürüldüğü yakın siyasi tarihte görülmüş hiçbir ülke yok. İşte Mısır bunu yaşadı. Mısır'da hiçbir lider kendinden önce böyle bir uygulama yapmadı, bir günde bu kadar insan öldürüldü. Oyları ile iktidara gelmiş bir insanı devirdiler. 'Demokratız' diyen ülkeler ne dedi? Bir ses çıkardılar mı? Olumlu bir yaklaşımları oldu mu? Ne yapıyorsun dediler mi? Ve hala bakıyorsunuz kaşgöz ediyorlar, hala meşruiyet kavgasını sürdürüyorlar. Siz meşru görseniz de biz meşru görmeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48