banner39

Mısırlılar'dan birlik çağrısı

Mısır'da 13 kişinin ölümüne neden olan dini gerginliğe Hristiyanlara yönelik saldırının neden olduğu iddialarını hristiyanlar reddetti, birlik çağrısı yapıldı

Ortadoğu 10.03.2011, 12:50 10.03.2011, 12:50
Mısırlılar'dan birlik çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde alevlenen Mısır'daki Müslüma-Hristiyan gerginliğine karşı, Mısırlılar seslerini yükseltti.

Dün, bir kilisenin kısmen yakıldığı Atfeh şehrinde biraraya gelen binlerce kişi, bölgedeki Müslüman ve Hıristiyan toplumlar arasında dayanışmayı güçlendirmek sözü verdi, Hristiyanlara yönelik saldırı iddiaları yalanlandı.

Olayların bir Hıristiyan erkek ve bir Müslüman kadın arasında ilişki iddiası üzerine, aileler arasında başlayan kavgayla çıktığı iddia edilmişti. Bölgedeki bir kilisenin saldırıya uğramasının ardından çıkan olaylarda en az 13 kişi ölmüş, 100'den fazla Mısırlı da yaralanmıştı.

Afteh'deki toplantıya katılanlar, "Müslüman ve Hıristiyan, biz biriz" sloganları attı, şehrin Hıristiyan sakinleri saldırıya uğradıkları ve evlerini terk etmeye zorlandıkları haberlerini yalanladı. Toplantıya katılan Hristiyanlardan Saad Süleyman, Kıptilerin evlerinde olduğunu ve her zamanki gibi işlerini yaptığını söyledi. Süleyman, ayrılmak zorunda kalanların sadece krize neden olanlar olduğunu, ve onlar hakkındaki kararın Kıpti liderler tarafından verildiğini de söyledi.

Saldırılara karışanların eski hükümlüler liderliğindeki organize çeteler olduğu da belirtildi.

Konferans katılan Müslümanlar da, kiliseye saldırı sonrası Hıristiyan komşularının evleri korumaya çalıştıklarını belirtti.

Kalabalığa hitab eden din adamları Muhammed Hasan ve Safvat Hegazy, "İslam'ın bütün dinler arasında eşitlik çağrısına vurgu yaptı ve mezhepsel gerilimin devrimin başarısını tehdit ettiği" uyarısında bulundu.

Hasan, "Mısır'ın iç ve dış düşmanlarının planları ancak mezhep gerilimi oluşturularak başarılı olabilir" dedi.

Hegazy ise, "Mısır her zaman Müslümanlar ve Hıristiyan bütün Mısırlılar için güvenli bir ülke olarak kalacaktır" dedi, halkı birbirlerine karşı dönerek "şehitlerin kanını boşa harcamamaları" için uyardı.

Ülkede mezhep çatışmaları oluşturulmasına yönelik planlar,  Mübarek'in istifasından dört gün önce İçişleri Bakanlığı ile ABD istihbaratı arasındaki bir yazışmanın Devlet Güvenlik belgeleri arasında bulunmasıyla bir kez daha gündeme gelmişti.

Toplantıya Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed el-Beltagi, aktivist George İshak, siyasal araştırmacı Amr Hamzavi ve Devrim Koalisyonu Gençleri temsilcileri de katıldı.

 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?