banner15

Mısırlılardan İsrail'e önemli hatırlatma

Mısırlılardan İsrail’e uyarı: ‘Mübarek dönemi sonsuza kadar bitmiştir’

Mısırlılardan İsrail'e önemli hatırlatma

Abdullah Aydoğan Kalabalık- Dünya Bülteni / Kahire

İki gün önce İsrail sınırları içerisinde iki otobüse yapılan saldırının ardından, bölgede İsrail askerleri tarafından yapılan arama ve tarama faaliyetleri esnasında birisi subay üç Mısır askerinin Mısır toprakları içerisinde öldürülmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Bu gün Cuma namazından ve iftardan sonra İsrail büyükelçiliğinin bulunduğu binanın önünde yapılan iki ayrı gösteride, İsrail protesto edildi.

Göstericiler: ‘Hayber Hayber ya Yahud, ceyşi Muhammed seyfe yeud’ (Hayber Hayber ey Yahudiler, Muhammed’in ordusu geri geliyor.) , Ya mukaveme el Filistiniyye iv’a tesib el buddukiyye’ (Filistin direnişi sakın tüfeği bırakma) şeklinde sloganlar attı.

Cumadan sonra düzenlenen gösteriye yaklaşık 500 kişi katıldı ve göstericiler iftar vaktinde dağıldı. Teravih namazından sonra düzenlenen protesto gösterilerine katılım oldukça fazlaydı.  Sayıları be bin civarında olduğu tahmin edilen göstericiler İsrail Büyükelçiliği’nin bulunduğu Giza Bölgesindeki binanın önündeki güvenlik bariyerlerini parçaladı.

İki defa İsrail bayrağı yakan, İsrail yönetimi aleyhinde sloganlar atan ve pankartlar açan kızgın kalabalık, İsrail Büyükelçiliği’nin hemen yanındaki Üniversite Köprüsünü kısmen trafiğe kapattı.
Gösterilere katılan Ahmed Gemal: ‘Sina Çölü’nde yaşananları kabullenemediğim için buradayım. Mısırlı askerlerin öldürülmesine öfkemi ifade ediyorum. Bu yaşanan Mısır egemenliğine yapılmış bir müdahaledir.  Devrimden önceki Mısır ile devrim sonrası Mısır aynı Mısır değil. İsrail Ramazan nedeniyle karşı koymayacağımızı zannediyor ve saldırılarda bulunuyorsa eğer şunu iyi bilmelidirler, Ramazan değil bayramda bile gereken karşılığı veririz.’ Dedi.

Devrimci gruplardan birsine üye olduğunu söyleyen Gade el Masri : ‘Ben şehit olan askerler için buradayım. Ben İsrail’in bayrağının indirilmesini ve büyükelçisinin kovulmasını istiyorum. Biz Mısır’da İsrail büyükelçiliği istemiyoruz.’ Şeklinde konuştu.

Ahmed Nivişi: ‘ Biz İsrail’in özrünü kabul etmiyor ve istemiyoruz. İsrail’in şunu iyi bilmesi gerekir: Mübarek dönemi Mısır’da sonsuza kadar bitmiştir. İsrail Mısırlıların kendilerine nasıl bir tepki göstereceğini tahmin edemez’ dedi.

Mısırlılar genel olarak Askeri yönetimin halkı tatmin edecek bir tepki göstermesini istiyor. Aksi takdirde Tahrir Meydanı’nda tekrar milyonluk gösteri düzenleyeceklerini belirtiyor.

Bu İsrail saldırısının Mısırlılar için olumlu sonuçları olacağını söyleyenler de bulunuyor. Bu görüşü benimseyenler devrimden sonra ortaya çıkan özgürlük ortamında ayrışma yaşayan Mısır entelektüelinin İsrail’e karşı birlik olacağını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 12:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
mansur
mansur - 8 yıl Önce

Kahraman Tahrir gençliğine Anadolu'dan bin selam!

banner39

banner36

banner37

banner35