banner39

Mısırlılardan orduya net mesaj: Reform yap!

Mübarek sonrası bunalımın sürdüğü Mısır'da yüz binlerce kişi meydanlara inerek orduya reform çağrısı yaptı

Ortadoğu 29.07.2011, 16:38 29.07.2011, 17:23
Mısırlılardan orduya net mesaj: Reform yap!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da, birçok siyasi grup ve hareketin çağrısı üzerine binlerce muhalif, ünlü Tahrir Meydanı'nda gösteri yapıyor. 

Müslüman Kardeşler Örgütü ve Selefi gruplar tarafından daha önce "İstikrar Cuması" veya "Kimlik ve İstikrar" olarak duyurulan gösterilerin adı, Tahrir Meydanı'nda "Halkın iradesi ve safların birleştirilmesi" olarak değiştirildi. 

Alanda daha önceden kamp kuran sol, laik ve liberal protestocuların, çadırlarından çıkmamayı tercih ettikleri gözleniyor. 

Selefiler ve Müslüman Kardeşler, Yüksek Askeri Konsey'e destek veren sloganlar atıp bildiriler dağıtırken, bazı gruplar "Ne laiklik ne liberalizm. Şeriat istiyoruz" şeklinde sloganlar attılar. 

Selefiler, önce kendi imamları Muhammed Hasan'a meydanda vaaz verdirmek istediler, fakat sol grupların tepkisini dikkate alarak bu isteklerinden vazgeçtiler. 

Müslüman Kardeşler ile Selefi grupların ağırlıklarını hissettirdiği meydanda, bazı sol ve laik gruplar da ordu karşıtı sloganlar atarak pankartlar açtılar. 

Mısır'da cuma gösterilerinin akşam saatlerinde son bulması bekleniyor, ancak meydanda bu ayın başından beri kamp kurarak gösteri yapan grupların dağılıp dağılmayacakları bilinmiyor. 

Ayrıca  devrik lider Hüsnü Mübarek ile halk ayaklanması sırasında sivillerin ölümünden sorumlu olanların derhal yargılanması talepleri dile getirildi

Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler tekbir getirerek askeri yönetime reform çağrısı yaptı.

'BU CUMA BİRLİK CUMASIDIR'

Mısır Müslüman Kardeşler hareketi üst düzey yöneticisi trafından yapılan açıklamada, Mısır'da İhvan'ın tek başına iktidarı almak istemediğini dile getirdi.

ORDU HALK ELELE

Mısır'ın başkenti Tahrir Meydanı'nda gösteri düzenleyen binlerce kişi orduya bir an önce reform adımlarını yerine getirmesi çağrısı yaptı.

Reuters'in haberine göre Mısırlılar orduya da olumlu mesaj göndererek 'ordu-halk elele' sloganlarını attı.

Meydandakilere cuma namazını kıldıran Şeyh Mazhar Şahin, vaazında birlik çağrısı yaparak, "Birlik olup öyle halka dönün" dedi. 

İslami liderlerden Saffet Hicazi, meydanda yaptığı konuşmada, ordu ile halkın birlik olduğunu söyledi. 

6 Nisan hareketi, İhvan ve selefi gruplar Mısır’da Cuma gösterilerine destek verdi.

El Yevm Es Sabi gazetesinin haberine göre, Devrim Gençliği Komisyon’u Müslüman Kardeşler ve Selefi Cemaatler ile bugünkü eylem için biraraya gelerek gösteirlere destek verme noktasında anlaşmaya vardılar.

SUFİLERDEN CUMA GÖSTERİLERİNE DESTEK

Mısır’da bulunan Sufi Tarikatlar Cuma gösterilerine destek verdi.

İskenderiye Selefi Cemaati Resmi Sözcüsü Dr. Şahat Mısır’da bir TV Kanalı’da yaptığı konuşmada, Cuma gösterilerine iştirak edeceklerini, bu gösterilerin amacının Askeri Meclise devrimin amaçlarının gerçekleştirilmesi için baskı yapmak olduğunu, yoksa devletin güvenliğini tehdit eden bir durumun söz konusu olmadığını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?