banner39

Mısırlılar'dan Tunus'a destek

Mısır'ın başkenti Kahire'de dün akşam saatlerinde toplanan yüz kişi, Tunus halkına ve kendini yakan Mısırlı gence destek verdi

Ortadoğu 18.01.2011, 13:05 18.01.2011, 13:30
Mısırlılar'dan Tunus'a destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus ve Mısır bayrakları açan göstericiler, “Uyan Mısır, Tunus uyandı sen de uyan”, “Tunus devrimi yarın Mısır’da”, “Devrim olunca uyuyamayacaksınız”, “Duvar dibinde yürümekten vazgeç, sesini yükselt, slogan atanlar ölmez” şeklinde sloganlar attı. Gösteriye katılanların çoğunluğu Tunus’ta yaşananlara destek verdiklerini ifade ederek, çoluk çocuğunun rızkı için dün parlamento binası önünde kendini ateşe veren Mısırlının yanında oldukları mesajını vermek için toplandıklarını söyledi.

İHA'dan edinilen bilgiye göre Tunus halkını tebrik eden Ahmet İsmail isimli gösterici, “Buraya Tunus halkı tarafından yapılan devrimi desteklemek, Tunus halkına yanınızdayız demek ve Mısır parlamentosu önünde ekmek parası için kendini ateşe veren İsmailiyye şehrinden gelen Mısırlıya destek vermek için burada toplandık” dedi.

Barışçıl değişim hareketinden olduğunu söyleyen İsam Şerif, “Buraya Tunus halkının yanında olduğumuzu göstermek ve Mısır yönetimine bir mesaj vermek için geldik. Mısır’da siyasi, sosyal, etnik ve ekonomik bir sıkışmışlık söz konusu. Mısır yönetiminin bazı reformlar yapması lazım. Mısır halkı önü alınamaz bir devrime doğru gidiyor. Tunus’ta yaşananlar bütün Arap ülkelerinde yaşanacak. Tunus’ta yaşananlar Cezayir’de, Fas’ta, Sudan’da ve Mısır’da da tekrar edecektir. Belki vakit alabilir ancak Mısır’da ciddi bir sıkışmışlık söz konusu” şeklinde konuştu.

Mısırlı Kadınlar Değişim Hareketi üyesi Dr. Kerime Hıfnavi de yaptığı açıklamada, “Bugün gençler burada Arap ülkelerindeki diktatör, hilekar ve düzenbaz yöneticilere, halk istediği zaman bütün baskıcı rejimleri barışçıl yöntemlerle değiştirebilir mesajı vermek için toplandı. Biz Tunus halkını kutluyoruz. Bugün bir Mısırlı kendisini yaktı. Onlarca genç iş bulamadığı için başka ülkelere göçmen olarak kanunsuz yollardan gidiyor. Kimisi denizlerde boğularak hayatını kaybediyor. Ülkemizde yiyecek ve içeceğe muhtaç yüzlerce işsiz var. Biz buraya yönetimi uyarmak ve şu mesajı vermek için geldik. Eğer yönetimler halkları bu şekilde güvenlik güçleri ile baskı altında tutmaya devam ederse, halk bir gün ayaklanır ve hakkını alır” şeklinde konuştu.

Halkın değişim ve reformlar konusunda umudunu kaybetmek üzere olduğunu ifade eden Mehite Biciliyye isimli diğer bir göstericiyse, “Biz bugün bir lokma ekmek için kendini yakan Mısırlıya destek için toplandık. Halk ümidini kaybetmek üzereydi. Tunus’ta yaşananlar değişim için bir ümit olduğu gerçeğini tekrar ortaya çıkardı. Biz Mısır halkının küçük bir bölümünü temsil ediyoruz. Değişim istiyoruz” dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?