banner15

Mistral gemilerine Mısır ve S.Arabistan talip

Mısır ve Suudi Arabistan, Rusların almadığı Mistral gemilerini satın alacak

Mistral gemilerine Mısır ve S.Arabistan talip

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır ve Suudi Arabistan, Fransa’nın Rusya için inşa ettiği Mistral askeri gemilerini satın almayı planlıyor.

Fransa ve Mısır'ın stratejik ortaklığına İsmailiya’daki 6 Ağustos tarihinde gerçekleşen ikinci Süveyş Kanalı'nın açılış töreninde daha büyük bir rol verildiği görüldü. Fransa ve Mısır Cumhurbaşkanları Hollande ve Sisi 2016 Şubat'ında Kahire tarafından satın alınan üç adet Rafale uçağı ve çok amaçlı Fremm firkateyninin geçişlerini birlikte seyretti. Daha sonra bu ikili, ülkeleri arasında stratejik ortaklık ve yeni anlaşmaların imzalanma töreninde hazır bulundu.

Bu görüşmelerden sonra Mısır’ın Fransa tarafından Rusya için üretilen askeri helikopter taşıyıcısı Mistral gemilerini satın alabileceği konuşulmaya başlandı.

Fransız resmi kaynak, "Mısır ve Suudi Arabistan iki Mistral gemisini satın almak için her şeyi yapmaya hazırdır. Kral Selman, Kızıldeniz ve Akdeniz'de bölgesel müdahale yapabilecek bir deniz kuvveti oluşturmak istiyor" dedi. Konu hakkında açıklama yapan Fransız yetkili “Mistral, teknik yönden etkili olduğunu kanıtladı ve bölge ülkeleri bu gemilere büyük ilgi gösteriyor" dedi.

30 Temmuz'da Kahire'de Suudi Prens Muhammed bin Selman ve Cumhurbaşkanı el-Sisi tarafından imzalanan ekonomik ve savunma işbirliği anlaşması bu yönde atılmış ciddi bir adım. Bu anlaşma Arap ortak askeri güçlerin oluşumunda da yeni bir basamak olacak. Ortak askeri güçleri oluşturma projesi Arap koalisyonunun Yemen’de Husilere karşı şu yıl 26 Mart'ta Suudi liderliğinde müdahalesi sırasında ortaya çıkmıştı.

Bu konu 27 Ağustos tarihinde Arap ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında tekrar ele alınacak.

Temmuz 2013 yılında Abdulfetteh El Sisi darbe yaparak Muhammed Mursi hükümetini devirdikten sonra Mısır ve Suudi Arabistan ilişkileri her zamankinden daha sıkı şekilde gelişme başladı. Riyad hükümeti Sisi’nin iktidarda tutunması için Kahire’ye 4 milyar dolar tutarında mali destek verdi. Mısır ise Yemen’deki Suudi liderliğindeki operasyonlara askeri ve deniz kuvvetleri ile destek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48