banner39

Mistura'nın Bahoz'dan haberi yokmuş

İki gün önce Suriye'de öldürüldüğü açıklanan PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin yapılanmasında söz sahibi olan PKK'nın üst düzey sorumlusu Bahoz Erdal'ın ölümünden Suriye BM temsilcisinin haberi yokmuş.

Ortadoğu 11.07.2016, 11:47 11.07.2016, 11:54
Mistura'nın Bahoz'dan haberi yokmuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, (Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü iddiası) "Bu konuda bilgim yok. İlk defa duyuyorum. Bunu bana haber verdiğiniz için teşekkür ederim. Böylece bu konuyu araştırmış olacağım" dedi.

Suriye’de öldürülen PKK üst yöneticilerinden "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesindeki kırmızı kategoride yer alıyordu.

1969 yılında Suriye'de doğan Fehman Hüseyin, Şam'da tıp eğitimi aldı. 1990'lı yılların başında örgüte katılan Hüseyin, örgüt içinde "Bahoz Erdal" ve "Doktor Bahoz" kod adını kullanıyordu. 2004-2009 yıllarında örgütün askeri kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) başına geçen Fehman Hüseyin'in adı, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Örgüt yöneticilerinden Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında 2008 yılında yaşanan ve örgüt içinde karışıklığa neden olan kavganın ardından görevden alınacağını anlayan Fehman Hüseyin, Alman dağcıların kaçırılması emrini de vermişti.

Abdulah Öcalan'ın talimatıylaa, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesinin yer aldığı kırmızı kategoride bulunuyordu.

Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, iki gün önce Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?