banner39

Moskova görüşmeleri gelecek ay devam edecek

Moskova'da Suriye rejimi ile bazı muhalif gruplar arasındaki görüşmeler gelecek ay yeniden başlayacak, dün biten görüşmelerde ise dış müdahaleye ve yabancı savaşçılara karşı çıkıldı

Ortadoğu 30.01.2015, 07:46 30.01.2015, 08:15
Moskova görüşmeleri gelecek ay devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye krizine ilişkin Rusya'nın başkenti Moskova'da, Suriye muhalefeti ile hükümet temsilcileri arasındaki istişare görüşmeleri sona erdi.

Görüşmelere katılan Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta, görüşmelere gelecek ay yeniden başlanacağını belirtti.

Ayta, rejim heyetinin, muhaliflerin sunduğu bazı noktaları tartışmayı kabul ettiğini, ancak görüşmelerde belirli bir anlaşmaya varılmadığını, bu nedenle de ortak bir belge veya bildiri hazırlanmadığını ifade etti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklardan alınan bilgiye göre de rejimi temsil eden heyet, muhalifler tarafından sunulan bazı noktaları tartışmaya ve muhalifleri temsil eden isimler tarafından sunulması halinde siyasi tutukluların listesini incelemeye hazır olduklarını belirtti. 

Muhalif kaynaklar ise Caferi'nin bu noktaların bir sonraki görüşmelerde incelenmesini önerdiğini, gelecek turun Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenmesi çağrısı yaptığını, ancak muhaliflerin bunu kabul etmediğini aktardı.

Sivil toplum kuruluşları ve muhalifler dünkü görüşmelerde, 10 konu başlığının yer aldığı bir belgeyi rejimi temsil eden heyete sunmuş, ancak heyetin başkanı ve Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi, muhaliflerin kendi aralarında bazı görüş farklılıkları yaşadığını, tüm noktalar üzerinde anlaşılmadığını savunmuştu.

Caferi, "terör eylemlerine karışmayan siyasi tutukluların" serbest bırakılmasına ilişkin maddeye itiraz ederek, hapishanelerde muhalif siyasi mahkum bulunmadığını iddia etmişti. Bunun üzerine muhalifler, rejim heyetinden Suriye'ye döndüklerinde tutuklular konusunu tartışmalarını talep etmişti. Caferi ayrıca IŞİD'e karşı savaşanların Suriye ordusuna katılması maddesine de itiraz etmişti.

MOSKOVA İLKELERİ

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Suriye Krizi İstişare Toplantıları Koordinatörü Doğu Bilimleri Enstitüsü Başkanı Vitaly Naumkin, Esad rejimi ve muhalifler arasında gerçekleştirilecek görüşmelere zemin oluşturacak "Moskova ilkeleri"ni açıkladı.

Naumkin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Suriyeli muhalifler ve Esad rejiminin temsilcileri arasında düzenlenen istişare görüşmelerinin sonuçlarını anlattı. Naumkin, görüşmelerden çıkardığı, iki tarafın da itiraz etmediği, gelecek görüşmelerin zeminini oluşturabilecek Moskova ilkelerini şöyle sıraladı:

"Suriye devletinin egemenliğinin, bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunması. Teröre karşı koalisyon yapılması. Cenevre Bildirisi gereğince asıl çözümün siyasi yoldan üretilmesi zemininde siyasi çözümün esas olması. Gelecekte Suriye'de demokratik bir devlet kurulması. Dış müdahalede bulunulmaması. Devlet kurumlarının korunması ve Suriye ordusunun elindeki silahın sınırlanması. Kanun önünde tüm vatandaşların eşit olması. Adaletin sağlanması. Suriye hükümetinin onayı olmaksızın hiçbir yabancı savaşçının girmesine izin verilmemesi. Suriye üzerindeki yaptırımların kaldırılması. Golan Tepeleri'ndeki işgalin sonlandırılması."

Görüşlerini paylaşmasının ardından Naumkin, istişare görüşmelerine katılanların hazırladığı uluslararası topluma çağrıyı okudu.

Çağrıda, uluslararası toplumun görevini yapması ve Suriyelilerin yükünü hafifletmesi, Suriye'nin tüm bölgelerine giden yardımların artırılması ve hızlandırılması, Suriye halkının zarar göreceği tek taraflı ekonomik yaptırımların kaldırılması istendi.

İsrail saldırılarının durdurulması talep edilirken, Suriye'ye dış müdahale yapılması çağrıları da kınandı.

Çağrıda ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) başta 2170 ve 2178 olmak üzere kararlarını uygulaması, terörü ve kaynaklarını kurutması talep edildi.

Esad rejimi ve Suriyeli muhalifler arasındaki görüşmelerin gelecek ay Moskova'da yeniden başlayacağı bildirilmişti.

Moskova'da 26 Ocak'ta başlayan Suriye görüşmelerine SMDK Başkanı Halid Hoca ve koalisyon üyeleri ile Rusya tarafından davet edilen Muaz el-Hatib, Hadi el-Bahra, Abdulbasit Seyda ve Bedir Camus gibi birçok kişi katılmazken, muhalif sanatçı Cemal Süleyman, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, muhalif Halk İradesi Partisi Genel Başkanı Kadri Cemil, yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta'nın da arasında bulunduğu 34 kişi toplantılara iştirak etmişti.

Suriye rejimini ise Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi başkanlığındaki heyet temsil etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?