banner39

Moskova'da Esad'ın geleceği değil yardımlar konuşuluyor

Suriye muhalefeti ile rejimi arasında yapılan görüşmelere SMDK katılmazken tutukluların durumu ve insani yardımlar gibi konuların gündeme gelmesi dikkat çekti

Ortadoğu 28.01.2015, 16:05 28.01.2015, 17:36
Moskova'da Esad'ın geleceği değil yardımlar konuşuluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın başkenti Moskova’da devam eden Suriye görüşmelerinde, muhalefet bir yıl aradan sonra ilk kez hükümetle masaya oturdu ancak Esad’ın geleceği gibi tartışmalı konular değil tutukluların durumlarının görüşüldüğü bildiriliyor.

Katılımcılardan bir kaynak, Interfax’a yaptığı açıklamada, “Muhalefet temsilcileri, Suriye’den BM Temsilcisi Başar El Cafari başkanlığındaki hükümet temsilcileri ile görüşmelere başladı” dedi.

Suriye rejimi daha önce Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim veya yardımcısı Faysal el-Mikdad başkanlığında katılacağını açıkladığı Moskova Toplantısı'nda, katılım düzeyini düşürerek, Suriye'nin BM Temsilcisi Caferi başkanlığında yer aldı.

Muhalefetin Suriye lideri Beşşar Esad’ın geleceği gibi tartışmalı konular yerine, terörle mücadele, hapishanede bulunanların salıverilmesi ve insani yardımlar gibi bir dizi konuyu ele aldıkları belirtildi.

Suriye içinden yaşayanlardan toplantıya katılan, Mecdi Niyazi, Nevvaf Milhim, Fatih Camus gibi isimlerin Esad yönetimine yakınlıklarıyla tanınmaları da oturumlarda tartışma konusu oluyor.

Toplantılara Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca ve SMDK üyeleri ve Rusya tarafından davet edilen Muaz el-Hatip, Hadi el-Bahra, Abdulbasit Seyda, Bedir Camus gibi birçok isim katılmdı.

Görüşmelere Suriyeli muhalif sanatçı Cemal Süleyman, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, muhalif Halk İradesi Partisi Genel Başkanı Kadri Cemil, Yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta'nın da aralarında bulunduğu 34 isim iştirak ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?