banner39

Moskova'da Suriye toplantısı başladı

Moskova'da bazı muhalif oluşumlar, sivil toplum kuruluşları ve aşiret temsilcilerinden 31 kişinin katıldığı Suriye toplantısı başladı

Ortadoğu 06.04.2015, 16:14 06.04.2015, 16:46
Moskova'da Suriye toplantısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad rejimi temsilcileriyle bazı muhalif grupların, Rusya'nın başkenti Moskova'da ikinci kez bir araya geldiği toplantı başladı.

Bazı muhalif oluşumlar, sivil toplum kuruluşları ve aşiret temsilcilerinden 31 kişinin katıldığı toplantının ilk gününde Rusya'nın sunduğu ve "Suriye'deki durumun değerlendirilmesi, ulusal güçlerin terörle mücadeleye katılması, rejim ve muhalifler arasında güven ortamının oluşturulması, siyasi sürecin temelleri ve krizin çözümünde baz alınacak adımlar üzerinde anlaşılması" maddelerinden oluşan öneri görüşüldü.

Suriyeli muhaliflerin Rusya'nın önerisi üzerinde ortak bir görüş oluşturduktan sonra toplantıların üçüncü günü rejimi temsil eden heyetle bir araya gelmesi ve gelinen son noktayı değerlendirmsi bekleniyor. 

Toplantılara katılmak üzere Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi başkanlığındaki heyet dün akşam Moskova'ya gelmişti. 

Moskova'da 26-29 Ocak'ta düzenlenen Suriye toplantısına bireysel düzeyde davet yapılmış, görüşmelere SMDK Başkanı Halid Hoca ve Koalisyon üyeleri ile Rusya tarafından davet edilen Muaz el-Hatib, Hadi el-Bahra, Abdulbasit Seyda, Bedir Camus gibi birçok isim katılmamıştı.

Muhalif sanatçı Cemal Süleyman, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, muhalif Halk İradesi Partisi Genel Başkanı Kadri Cemil, yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta'nın da arasında bulunduğu 34 isim ise toplantılarda bulunmuştu. 

Suriye'deki iç savaşla ilgili bir gelişmenin kaydedilemediği görüşmelerde bazı muhalifler, toplantıların, rejim ile rejimin muhatap olduğu muhalifler arasında yapıldığını öne sürmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?