banner39

Moskova'daki Suriye toplantısı başladı

Suriyeli bazı muhalif gruplarla rejim arasında düzenlenen diyalog görüşmeleri Moskova'da başladı

Ortadoğu 27.01.2015, 16:57 27.01.2015, 17:26
Moskova'daki Suriye toplantısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın arabuluculuğunda Suriyeli bazı muhalif gruplarla Esad yönetimi arasında yapılan görüşmeler Moskova’da başladı. Şam yönetimi ve Suriyeli iç muhalifleri aynı masada buluşturan görüşmelere bağımsız politikacılar da katılıyor.

Diyalog görüşmelerine çoğunluğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi 14 kişinin katılmayacağı açıklanmıştı. Rusya Doğu Bilimleri Enstitüsü Başkanı Vitaly Naumkin’in açılış konuşmasıyla başlayan oturumlar basına kapalı yapılıyor. Perşembe günkü son oturumda sonraki görüşme takviminin belirlenmesine çalışılacak.

Oturumlarda, Esad tarafı ile yapılacak görüşmeler öncesi muhaliflerin kendi aralarında anlaştıkları uzlaşı belgesi için görüş alışverişi yapıldı.

Uzlaşı belgesinin, 24 Ocak'ta düzenlenen Kahire Toplantısı'nın ardından yayımlanan Kahire Bildirisi'nden bazı maddeleri de içermesi bekleniyor.

Ancak Moskova'daki toplantıya katılan bazı isimler, söz konusu belgeye karşı olduklarını ifade ediyor.

Suriye içinden yaşayanlardan toplantıya katılan, Mecdi Niyazi, Nevvaf Milhim, Fatih Camus gibi isimlerin Esad yönetimine yakınlıklarıyla tanınmaları da oturumlarda tartışma konusu oluyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye iktidarını ve muhalefetini buluşturan görüşmelere yaklaşık 25 delegenin geldiğini açıkladı. Bogdanov, bu sayının 30’u bulabileceğini ifade etti.

Görüşmelere yarın Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi başkanlığındaki Suriye heyetinin katılması bekleniyor. Aynı gün ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da katılması planlanıyor. Suriyeli taraflar son olarak Şubat 2014’te Cenevre’deki barış görüşmeleri esnasında bir araya gelmişti. Ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

GÖRÜŞMELERDE MISIR ETKİSİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye görüşmeleri öncesi son durumu değerlendirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar Suriye krizinin en kısa sürede çözülmesi amacıyla işbirliği konularını ele aldı. Şükri, Moskova’daki görüşmelerin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Moskova'daki Suriye'de bulunan muhaliflerin ve sivil toplum örgütlerinin biraraya geldiği toplantılar dün başlamıştı.

Yarın düzenlenecek toplantılarda, Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi başkanlığındaki rejimi temsil eden heyetin ile muhaliflerin biraraya gelmesi planlanıyor.

Suriye görüşmeleri, Moskova'da 29 Ocak'a kadar sürecek.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?