banner15

Moskova'dan Ankara'ya anlaşma hatırlatması!

Zaharova, Suriye'de askeri çözümün olmadığı söylenen anlaşmada Ankara'nın da imzası olduğunu söyledi

Moskova'dan Ankara'ya anlaşma hatırlatması!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Bakanı Esad'a ilişkin açıklamalarını değerlendirerek "Suriye'de askeri çözümün olmadığı söylenen anlaşmada Ankara'nın imzası var" dedi.

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Zaharova Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriye'ye (Devlet Başkanı Beşar) Esad'ın hükümdarlığına son vermek için girdik" sözlerine ilişkin soruları cevapladı.

Zaharova, Erdoğan'ın söz konusu açıklamasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hem Suriye krizinin çözümü hem de Türkiye ile ikili ilişkilerimiz bağlamında, resmi düzeyde varılan ya da Türk liderliği ile doğrudan varılan anlaşmalara bağlıyız. Konuyu çok fazla gürültüye sebep olması nedeniyle inceledik. Anladığım kadarıyla bu açıklamalar doğrudan alıntı şeklinde değildi. Biz Ankara'nın defalarca yaptığı açıklamalara ve Türkiye liderinin (Erdoğan) kamuoyu önünde yaptığı açıklamalara itibar ediyoruz ki bu açıklamalar bu ülkenin (Türkiye) katılımcısı olduğu anlaşmaların temelinde yer alıyordu. Bahsettiğim yalnızca Moskova ve Ankara arasındaki anlaşmalar değil, Türkiye'nin de dahil olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun imzaladığı belgelerden de bahsediyorum. Hiç şüphe yok ki Suriye krizinin sona ermesi için barışçıl çözümden başka hiçbir yöntem yok. Zira Suriye'deki durumun askeri çözümü yok."

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48