banner39

Mossad, Netanyahu'nun iddiasını yalanladı

Sızdırılan belgeler, Mossad'ın Netanyahu'nun aksine "İran'ın nükleer silah üretecek etkinlik içinde olmadığını" düşündüğünü gösteriyor

Ortadoğu 24.02.2015, 12:14 24.02.2015, 12:45
Mossad, Netanyahu'nun iddiasını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 2012'de "İran'ın sadece bir yıl içinde nükleer bomba üretebileceği" iddiasının, İsrail'in dış istihbarat servisi Mossad'ın sağladığı bilgilerle çeliştiği ortaya çıktı.

İngiliz Guardian gazetesinin manşetten verdiği ve sızdırılan yüzlerce dosyayla istihbarat notunun ortaya çıkardığı bilgilere göre, İsrail istihbarat servisi Mossad, Netanyahu'nun konuşmasından birkaç hafta sonra Güney Afrika'yla paylaştığı gizli notta İran'ın "silah üretecek nükleer etkinlik içinde olmadığını" bildiriyor.

Eylül 2012'de New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda elinde üzerine bomba çizili bir kartonla kürsüye çıkan Netanyahu, "İran'ın bir yıl içinde nükleer silahlar üretebileceğini ve bunun durdurulması için eyleme geçilmesi gerektiğini" iddia etmişti.

Sızan belgeye göre, Netanyahu'nun konuşmasının üzerinden bir ay geçmeden Mossad, "İran'ın nükleer silah üretmek için etkinlikte bulunmadığının ve nükleer silah üretmek için uranyum zenginleştirecek seviyeye ulaşmaya hazır olmadığının anlaşıldığını" bildiren gizli raporu Güney Afrika istihbaratı ile paylaştı.

Guardian, belgelerin İsrail ile ABD arasında gerginliğin arttığı ve Netanyahu'nun 3 Mart'ta ABD Kongresi'nde yapacağı konuşmadan önce sızdığına dikkati çekti. Gazete, Beyaz Saray'ın Netanyahu'nun yapacağı konuşmanın Tahran ile nükleer programı hakkında yürütülen müzakerelere zarar vermesinden endişe duyduğunu yazdı. Netanyahu'nun konuşmasında İran'ın nükleer programına değinmesi bekleniyor.

2006 ile 2014 yıllarını kapsayan istihbarat belgeleri, El Cezire kanalının araştırma birimi tarafından elde edilmiş ve İngiliz Guardian gazetesiyle paylaşılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?