banner39

MOSSAD'ın yeni şefi Türkiye ile ilişkileri normalleştirebilir

MOSAD'ın başına getirilen Yossi Kohen'in Türkiye-İsrail ilişkilerinde de önemli rol oynayacağı iddia ediliyor

Ortadoğu 14.12.2015, 12:21 14.12.2015, 13:12
MOSSAD'ın yeni şefi Türkiye ile ilişkileri normalleştirebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD'ın başına geçtiğimiz hafta Yossi Kohen’i atadı. 30 yıllık bir MOSSAD ajanı olan Kohen, aynı zamanda sporcu kişiliği ile biliniyor ve manken lakabıyla anılıyor.

Radikal'den Ali Kayalar, bugünkü yazısında Kohen'in hikayesine yer verdi. Babası, İsrail’in kuruluşunda yer alan, sağcı paramiliter grup Irgun’un üyesi olan Kohen, 1983 yılında, 22 yaşındayken Mossad’a katıldı.

İsrailliler sahada bilgi toplayan ve daha alt düzeyde ajanları harekete geçiren yetkiliye “katsa” diyor, Kohen de katsa olmak üzere yetiştirildi. Avrupa’da bir istasyonun başına atandı. Bir süre sonra katsa’ların şemsiye örgütü olan Tzomet’in, yani operasyonun başına getirildi. Bu vazifeyi 2006 ile 2011 yılları arasında yürüttü. Yükselerek Mossad’ın başkan yardımcısı oldu. Son durağı ise Netanyahu’nun ulusal güvenlik danışmanlığıydı.

Kohen, engel olamasa da ABD’nin İran ile imzalanacak nükleer anlaşmasını reddetmesi için çok uğraştı, bu dönemde Netanyahu’nun ABD’yi de kızdıran dış gezilerinde hep yanında oldu. İsrail gazetelerinde çıkan haberlere göre Kohen ve ekibi son yıllarda nükleer programla ilgili olarak İran’a düzenlenen siber saldırıların da başındaydı.

Serkan Demirtaş, 5 Aralık’ta Hürriyet Daily News’ta Rusya ile Türkiye arasındaki krizin Türkiye-İsrail ilişkileri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini, Rusya özellikle askeri anlamda İran ve Suriye ile bu denli yakınlaşmışken Tel Aviv’in Ankara ile aynı safta yer almak için sağlam gerekçeleri olduğunu yazdı. İsrailli yetkililer, Türkiye’ye gaz verebileceklerini dahi söylediler. Türkiye bunun için Mavi Marmara’da öldürülen vatandaşları için tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması önşartlarını yineledi.

Türkiye’nin bu konulardaki tavrının net olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 9 Aralık’taki demecinde, "İsrail tarafı bu konuda adımlar atarsa biz de tabii ki o çerçevede gerekli adımları atarız ama burada özellikle tazminat konusunda daha önce varılan mutabakatın hayata geçirilmesi, yapılan müzakerelerin neticelendirilmesi önem arz ediyor" dedi.

Önümüzdeki dönemde Türkiye-İsrail ilişkilerinde bir değişiklik olacaksa, Mavi Marmara sırasında Mossad’ın operasyon biriminin başında olan Kohen’in bunda önemli bir rolü olacağı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?