banner15

MSF'nin bir hastanesi de Yemen'de vuruldu

Yemen'de faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)'a ait bir hastane, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından vuruldu

MSF'nin bir hastanesi de Yemen'de vuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Yemen'in Saada eyaletinde Sınır Tanımayan Doktorlar'a (MSF) ait bir hastaneyi vurdu. MSF'nin Afganistan'da işlettiği bir hastane de bu ay ABD güçlerinin hedefi olmuştu.

Albawa haberde yer alan açıklamaya göre, İngiltere'deki MSF Başkanı Andre Heller Perache, dün gece hastaneye beş hava saldırısı yapıldığını sosyal medya hesabından açıkladı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Yemen'de Husilere karşı martta başlatılan operasyon kapsamında dün de pek çok yeri vurmaya devem ederken, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, vurulan yerlerden birinin kendi hastaneleri olduğunu açıkladı. Ölü veya yaralı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Diğer yandan “Sınır Tanımayan Doktorlar” örgütü, Husilerin geçtiğimiz günlerde 2 konteynır dolusu ilaca el koyduğunu ve yürütülen tüm görüşmelere rağmen geri vermediklerini duyurdu. 

AFGANİSTAN'DA 30 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz’da yer alan ve MSF'ye ait bir hastane, 3 Ekim'de bombalanmıştı. Birçoğu yanarak en az 30 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısını NATO güçlerine bağlı ABD askerlerinin gerçekleştirdiği ortaya çıkmış, ABD Başkanı Barack Obama da özür dilemişti. MSF hâlâ bağımsız bir soruşturma açılmasını bekliyor.

HUSİ KARŞITI GÜÇLER TAİZ'E İLERLİYOR

Husi güçlerine karşı başlayan direnişe katılan milis kuvvetler Yemen’in üçüncü büyük kenti Taiz’de ilerlemeye devam ediyor.

Bölgedeki kaynaklar meşru hükümetle hareket eden direnişçilerin Husiler için stratejik öneme sahip olan Cumhurbaşkanlığı sarayının yakınlarına kadar ilerlediğini aktardılar.

Çatışmalar, Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon savaş uçaklarının desteğiyle sürerken, 21 Husi direnişçi ile 15 milisin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Çatışmaların başlamasının ardından hedef gözetmeksizin roket ve füzelerle saldırıya geçen Husilerin kendi aralarında anlaşmazlığa düştüğü iddia ediliyor

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 13:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35