Muallim, İngiltere ve Fransa'yı şikayet etti

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, "İsrail’in Filistin topraklarında kurulmasını sağlayan ve Osmanlı'da Arapları ayaklandıran İngiltere ve Fransa, bize yaptırım uyguluyor" dedi.

Ortadoğu 24.05.2011, 05:42 24.05.2011, 06:00
Muallim, İngiltere ve Fransa'yı şikayet etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Avrupa Birliği (AB)'nin Suriye’ye yönelik aldığı yaptırım kararını, ‘tarihin tekerrürü’ şeklinde değerlendirdi. Mualim, "İngiltere ve Fransa, İsrail’in Filistin topraklarında kurulmasını sağlayan ve Arapların Osmanlı'ya karşı ayaklanmasının arkasındaki iki ülke. Osmanlı'da Arapları ayaklandıranlar, bize yaptırım uyguluyor, Suriye’deki istikrarı hedef alıyor" dedi.

Suriye’de halk ayaklanmaları 9. haftasını geride bıraktı. Olaylarda ölü sayısının 900’ü geçtiği belirtiliyor. ABD’nin ardından AB de Suriye'ye karşı bir dizi yaptırım kararı aldı.

Bakan Velid El Muallim, Suriye resmi televizyonuna verdiği mülakatta önemli değerlendirmelerde bulundu. AB’nin son aldığı yaptırım kararına sert tepki gösteren Muallim, ülkesinin baskı ve dayatmaya boyun eğmeyeceğini söyledi. İngiltere ve Fransa’yı sert bir dille eleştiren Muallim, bu iki ülkenin Suriye'ye karşı icraatlarda Avrupalıları peşlerinde sürüklemek için oldukça yoğun çabalar harcadıklarını anlattı. Muallim, olayların söz konusu iki ülkenin bölgedeki sömürü tarihlerini hatırlattığını belirtti.

"İNGİLTERE VE FRANSA ARAPLARI OSMANLIYA KARŞI KIŞKITTI"

Muallim, konuşmasında, ”Fransa ve İngiltere, yaklaşık olarak 100 yıl önce Yahudilere Filistin topraklarında bir vatan sağlayan Belfour Deklarasyonu'nun arkasındaki iki ülke. Bunlar ayrıca Arapları Osmanlı İmparatorluğuna karşı kışkırttılar. Tüm bunları yaparken kapalı karanlık odalarında Sykes-Picot anlaşmasını hazırlıyorlardı. Anlaşılıyor ki tarih tekerrür ediyor. Şimdi ülkedeki durumu provoke ederek Suriye hükümetinin, vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirecek adımları atmasını engellemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

"SURİYE PLANLARINI ENGELLİYOR"

İngiltere ve Fransa'ya yönelik eleştirilerini sürdüren Muallim, “Bu iki ülke neden Suriye'yi yaralamak ve yarasının sürekli olarak kanamasını istiyor? Çünkü bölgeye karşı planları ve İsrail'in genişlemesi projesi önünde Suriye karşılarında çözülmez bir denklem teşkil ediyor” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama’nın açıklamalarını masaya yatıran Muallim, Obama’nın 1967 sınırlarına dayalı bir Filistin devletinin kurulmasından söz ettiğine işaret etti. Ancak Obama’nın son olarak AIPAC Konferansında yaptığı konuşmada ise 1967 sınırlarından caymasına dikkat çeken Muallim, seçimlerde Yahudilerin oylarını kazanmak için Filistin devletinin kurulması için 1967 sınırlarının gerekli olmadığını söylediğini dile getirdi.

Suriyeli Bakan, Obama’nın tutumlarını seçimlere göre belirlediğini ifade ederek, Filistin topraklarının ne Obama’nın, ne babasının ne de dedesinin mülkü olmadığını, Filistin'in Filistin halkının toprakları olduğunu söyledi.

"DÜNYA AB VE ABD'DEN İBARET DEĞİL"

Muallim, yaptırımlar konusundaki bir soruya, “Bundan rahatsızlık duyuyorum ama bu korktuğum anlamına gelmez. Biz nasıl Avrupa’ya ihtiyaç duyuyorsak, aynı şekilde Avrupa’nın da bize ihtiyacı var. Ayrıca dünya Avrupa veya ABD’den ibaret değil. Dünyada, doğu ülkeleri, Afrika, Güney Amerika, Rusya ve Çin var. Bundan dolayı diyorum ki, icraatlar nasıl Suriye’nin çıkarlarını zedeleyecekse, Avrupa’nın çıkarlarını da aynı oranda zedeleyecektir. Zira Suriye bu icraatlara sessiz kalmayacaktır” cevabını verdi.

Libya senaryosunun Suriye’de tekrar edilmesi konusunda toplumun bazı kesimlerinin endişesinin hatırlatılması üzerine Muallim, şunları söyledi: “Bu açıdan kesinlikle endişeli değilim. Öncelikle, bizde Irak ve Libya’daki gibi petrol yok. Binlerce mil uzaklıktan kokusunu alabilecekleri miktarda petrolümüz yok. İkinci olarak da, halkımız bilinçlidir. Görüş ayrılığı varsa bile, herhangi bir dış düşmanlık hissedildiğinde halkımız birlik olacaktır. Zira onlar bu halkın birlik olmasını değil, ayrışmasını ve Suriye’nin bölünmesi için olayların sürmesini istiyorlar. Böyle bir şeye sığınmalarını uzak bir ihtimal olarak görüyorum.”


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?