banner39

Muallim: Sessiz kalınmayacak

Barışçıl gösterilere saygı duyulduğunu kaydeden Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, "Bozgunculuğa sessiz kalınmayacak" dedi.

Ortadoğu 19.04.2011, 01:27 19.04.2011, 01:27
Muallim: Sessiz kalınmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid El Muallim, bozgunculuğa sessiz kalınmayacağını söyledi. Muallim, ülke içindeki yabancı ülkelerin büyükelçileri ile bir araya gelerek ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye'deki mevcut durumun ele alındığı görüşmede, Dışişleri Bakanı Muallim, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, yeni hükümete yönelik, olağanüstü halin kaldırılması, siyasi partiler yasasına kadar yaptığı açıklamalara dikkat çekerek, konuşmanın ardından bazı bölgelerde yaşanan durumların üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; “Biz, reformu talep edenlerin görüşlerini barışçıl bir şekilde ifade etmeleri gerektiğine inanıyoruz. Reformların ulusal bir gereksinim olduğu mantığıyla algılanması gerekiyor. Reform isteyenlerin silah ve şiddete başvurmaması, kaos ve bozgunculuk eylemlerinde bulunmaması, kamu ve özel kurumları kundaklamaması ve yolları kesmemesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Reformların ulusal bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Muallim, reformların durmadığını ve devam ettiğini dile getirerek ilerlemesi için güvenlik ve istikrar gerektiğine işaret etti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim; dün Homs iline bağlı Telbise köyünde meydana gelen olayların büyük bir tehlike taşıdığına dikkat çekerek, uluslararası otobanın uzun saatler boyunca kesildiğini ve kimi silahlı grupların göstericilere hiç bir şekilde karışmamaları doğrultusunda kesin talimatlar alan polis güçlerine saldırdıklarını söyledi. Muallim, bunun sonucunda polis güçlerinden ölenler olduğunu ve ordunun müdahale etme zorunda kaldığını aktardı.

Açıklamalarında, barışçıl gösterilere saygı duyulduğunu kaydeden Muallim, ancak yolları kesme, kaos oluşturmak, bozgunculuk çıkarmak ve kurumları ateşe vermenin kesinlikle başka bir durum olduğunu, artık bu gibi eylemler karşısında sessiz kalınmayacağının altını çizdi.

Ülkede güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanması konusunda halktan hükümete büyük baskıların yapıldığını ifade eden Muallim, devletin gerekli icraatları alma zorunluluğunda kalmaması için Telbise Köyü'nde yaşanan durumların tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

Muallim, Devlet Başkanı Esad'ın verdiği görevleri yerine getirmek için yoğun çabalar harcamanın yeni hükümetin öncelikleri arasında yer aldığına işaret ederek, bu görevlerin ilkinin öne koyulan reformları pratiğe dökmek ikincisinin ise güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamak olduğunu aktardı.

Büyükelçilere Esad’ın bir çok ilden ve kentten temsilcilerle şahsi olarak diyaloglarda bulunduğu bilgisini veren Muallim, Devlet Başkanı Esad'ın halkın istediği ve yerine getirilen bir çok taleple ilgili bilgi adığnı belirtti. Muallim, Esad'ın halkın geri kalan taleplerinin yerine getirilmesi sözünde bulunduğunu ve daha başka temsilci heyetleriyle bir araya geleceğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, bir kısım medyada ülkeleri hakkında hırçın bir yayın yapıldığını savundu. Bir Kısım Arap uydu kanallarının açık ve net bir şekilde provoke yayınında bulunduğunu ve Suriye'ye karşı hırçın bir medya hamlesi yürüttüğünü ifade eden Muallim, bu kışkırtmaların Suriye'yi devlet ve halk olarak olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Muallim konuşmasında dışarıdan çıkarılan fetvaları garipsediğini kaydederek, "Bu fetvaları çıkaranların Suriye'nin ulusal birlik ve beraberliği ile gurur duyduğunu, laik Arap sistemi ve milli ilkelere bağlılığıyla onur duyduğunu bilmeleri gerekir"dedi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim, Irak’tan Suriye'ye geçirilmeye çalışılan kaçak silah ve mühimmatlara da değinerek, bunun ilk sayılmadığını ve daha önceleri de ilgili kurumların bir çok kez yüklü miktarlarda kaçak silah ele geçirdiklerini söyledi.

Muallim, Irak hükümetinin sözü geçen silah kaçakçılığıyla ilgisi olmadığını ancak Suriye'de istikrar ve güvenliği sarsmak için yoğun çabalar harcayan tarafların bulunduğunu vurguladı.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?