banner39

Muaz el-Hatib ağlattı

Muaz el-Hatib, Katar'da düzenlenen zirvede yaptığı konuşmayla salondakileri ağlattı.

Ortadoğu 26.03.2013, 17:00 26.03.2013, 17:00
Muaz el-Hatib ağlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen zirvede yaptığı konuşmayla salondakileri ağlattı.

Zirve boyunca dikkatlerin üzerinde toplandığı Hatib, Suriye halkının, ''Esad rejimi elinden gördüğü zulüm ve barbarlıkları'' ve öğrencilerinden birinin başına gelenleri anlatan konuşmasıyla dinleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Suriye krizine seyirci kalanları Suriye istihbaratının ''işkence merkezi'' olarak kullandığı Şam'daki ünlü bir oteli ziyaret etme çağrısı yapan Hatib, işkence gören bir öğrencisinin hikayesini şöyle anlattı:

''Öğrencim tutuklandıktan sonra otele götürüldü. 7 gün boyunca ağır işkencelere maruz kaldı. İşkencelerden biri de çürümüş, üzerinde kurtların gezdiği cesetlerle aynı odada tutulmasıydı. Genç öğrencim bu cesetlerin üzerinde uyumaya zorlanıyordu. İşkencelere dayanamayarak delirdi. Daha sonra da diğer mahkumların gözü önünde boğazı kesilerek öldürüldü.''

Öte yandan, Suriyeli Nusayri muhaliflerin geçen Pazar günü Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği toplantıya da değinen Hatib, ''Nusayriler, Esad rejimine muhalif duruşlarıyla, Suriye'deki savaşın mezhep savaşı değil, hak-batıl savaşı olduğunu kanıtlamıştır'' dedi.

Oturumun sonunda zirveye katılan temsilciler, SMDK'nın Arap Birliği Zirvesi'nde Suriye koltuğunu almasından dolayı SMDK Başkanı Muaz el-Hatib'i tebrik etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?