Muaz el Hatip'ten Suriye'de yeni bir siyasi oluşum

SMDK eski Başkanı Hatib, "Suriye Vatan Grubu" isimli yeni bir oluşum kurduklarını açıkladı

Muaz el Hatip'ten Suriye'de yeni bir siyasi oluşum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Muaz el-Hatib, "Suriye Vatan Grubu" adlı yeni bir siyasi oluşum kurduklarını ilan etti.

Gruptan yapılan ve Muaz el-Hatib'in imzasını taşıyan açıklamada, "Halkımızın kanının dökülmesi, özgür kadınlarımızın hapislerdeki feryatları, bizi konferans ve girişimlerdeki ilkelerimizi ilan etmeye çağırdı" denildi.

"Rejimin tepesindeki kişi ve ülkeyi bu sefil kadere getiren grup gitmeden Suriye'de çözümün mümkün olmadığı" ifade edilen açıklamada, "Rejimi destekleyenlerin düzenledikleri konferanslarda ciddi adımlar atılmalı. Bunların en başında insanlık tarihinin en büyük suçlarından olan sivillerin, yerleşim yerlerinin, okulların ve hastanelerin vahşice bombalanmasının durdurulması gelir" görüşlerine yer verildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Siyaset akan kanın ve yıkımların durdurulması için bir anlaşma vesilesidir. Öncelikli olarak hapishanelerde tutulanlar, özellikle kadın ve çocuklar serbest bırakılmalıdırlar. Cenevre bildirgesi Suriye'yi kurtarmak için bir geçiş yoluna zemin oluşturmaktadır. Rejimin rahminden doğanlar yüce halkımızın devrimini temsil edemezler. Suriye'nin siyasi kararının bağımsızlığı, halkın özgürlüğü ve birlikteliği tehlikeye atılamaz."

Muaz el-Hatib başkanlığındaki muhaliflerden oluşan heyetin, Suriye'de siyasi çözüm yollarını görüşmek üzere Kasım ayı başında Moskova'ya yaptığı ziyaret SMDK içinde tepkilere neden olmuştu. Çarşamba günü Facebook'taki hesabından ziyaretin detaylarına ilişkin bilgi veren Hatip, Suriye muhalefeti içinde yeni bir siyasi akımın oluştuğunu, yakında bunun duyurusunu yapacaklarını ve bu akımın Suriye'deki krize çözüm bulmak için rejimle masaya oturmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye muhalefetini oluşturan grupların Moskova'da bir araya gelmelerini önermişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 11:09
YORUM EKLE

banner39