banner39

Mübarek'e üç yıl hapis onandı

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Mübarek ve iki oğlu için üç yıl hapis cezası onandı

Ortadoğu 09.01.2016, 12:52 09.01.2016, 14:01
Mübarek'e üç yıl hapis onandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın temyiz mahkemesi Cumartesi günü devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve yolsuzlukla suçlanan iki oğlu için üç yıl hapis cezasını onadı.

Mısır yargısı, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile oğulları Cemal ve Alaa'nın kamuoyunda "Cumhurbaşkanlığı sarayları" olarak bilinen davada haklarında verilen hapis kararına yaptıkları itirazı reddettiği bildirildi. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkedeki en üst itiraz mercii konumundaki Yargıtay, Mübarek ve oğullarının "Cumhurbaşkanlığı sarayları" olarak bilinen davada haklarında verilen 3 yıl hapis kararına yaptıkları itirazı reddederek söz konusu kararı onadı.

Mahkemenin verdiği kararın nihai olduğu ve yeniden itirazının mümkün olmadığı kaydedildi.

Bir önceki duruşmada savcılık üç sanığın yaptığı itiraz başvurusunun reddedilmesini isterken sanıkların avukatı Ferid ed-Diyb ise itirazın kabul edilmesi ve yeni bir dairede yeniden yargılama yapılması talebinde bulunmuştu. 

Kahire Ceza Mahkemesi 9 Mayıs 2015'te "Cumhurbaşkanlığı Sarayları için ayrılan 16 milyon dolarlık ödeneği zimmete geçirme" suçlamasıyla yargılanan Mübarek ile oğulları Cemal ve Alaa'nın 3'er yıl ağırlaştırılmış hapsine hükmetmişti. 

Kahire Ceza Mahkemesi, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2 oğlu, eski İçişleri Bakanı Adili ve 6 yardımcısının 25 Ocak 2011 Mısır devrimi sırasında çıkan olaylarda göstericileri öldürmekle suçlandığı davada, 29 Kasım 2014'te beraatine hükmetmişti.

Mübarek hakkında verilen beraat kararına itiraz edilmiş ve yeniden yargılanmasına hükmedilerek, duruşmanın 5 Kasım'da görülmesine karar verilmişti.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?