banner15

Mübarek'ten Esad'a: Kan dökme, istifa et

Muhaliflere ateş açılması emri verdiği iddiası ve yosuzluk suçlamalarıyla yargılanan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'ten, Beşşar Esad'a kınama geldi.

Mübarek'ten Esad'a: Kan dökme, istifa et

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a kan dökmeyi durdurması ve istifa çağrısında bulunduğu bildirildi.

Haber, Mısır'da yayımlanan yarı resmi El Cumhuriye gazetesi tarafından, Mübarek'e yakın bir kaynağa dayandırılarak verildi.

Haber göre, halk ayaklanması sonucu tüm yetkilerini orduya devrederek istifa eden ve halen yargılanmasına devam edilen Mübarek, Esad yönetiminin Suriye halkına karşı şiddet kullanmasını kınadı.

Esad yönetiminin, halkın sesine kulak vererek istifa etmesi gerektiğini kaydeden Mübarek, Suriye'de kardeş kanı dökülmemesi için Esad'ın istifa ederek çekilmesi gerektiğini savundu.

Aynı kaynak, Ramazan ayı başından itibaren yargılanmasına başlanılan Hüsnü Mübarek'in, Saddam Hüseyin'in Ramazan ayında yargılanarak Kurban Bayramı'nda asılmasını hatırlayarak depresyona girdiğini iddia etti.

Söz konusu kaynak, ''Mübarek suçsuz olduğuna inanıyor ve güvenlik güçlerine göstericilere ateş açma talimatı vermediğini ısrarla tekrar ediyor. Mübarek, Mısır'ı terk etmek istemiyor ve mahkemesine suçsuzluğunu ispat etmek için gideceğini anlatıyor'' diye konuştu.

Bir koruması haricinde koruma ekibinin görevine son verilmesinin de Mübarek'i depresif yaptığını ileri süren kaynak, Mübarek'in geçen hafta yapılan ikinci duruşmanın ardından devamlı ''Ben suçsuzum'' dediğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 07:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35