banner39

Muhalefet rejim sonrası için hazırlanıyor

Suriye muhalefeti, 'Milli Kurtuluş Hükümeti' kururak, bu oluşum ile rejimin düşmesi halinde ülkenin hükümetsiz kalmamasını hedefliyor

Ortadoğu 11.07.2011, 17:34 11.07.2011, 17:44
Muhalefet rejim sonrası için hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli insan hakları savunucusu avukat Haysem Maleh, Suriye'de ''Milli Kurtuluş Hükümeti''nin kurularak, gölge hükümet gibi çalışacağını belirterek, ''Rejimin düşmesi halinde ülke hükümetsiz kalmayacak'' dedi.

Maleh, Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu konuğu olarak Wow Otel'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki rejimin, yaklaşık 50 yıldır kanunsuz şekilde ülkeyi yönettiğini öne sürerek, ''Suriye'deki insanlar çeşitli toplantılar yapıyor. Sivil halk, Esad rejimi gittikten sonra neler yapacaklarını konuşuyor'' dedi.

Suriye'de yaşanılanların, halkı devlet kurmasına yönelttiğini belirten Maleh, özgür bir yaşam için insan haklarına riayet eden bir sistem talep edildiğini, halkın devrimden dolayı milli girişimlerde bulunduğunu ve bunu devletin sorunlarını çözmek için gerçekleştirdiğini kaydetti.

Maleh, halkın, Anayasa ve parlamento oluşturmak, devlet başkanını seçmek gibi isteklerinin olduğunu ifade ederek, ''tek el'' sisteminin bitirilmek istendiğini ve bunun için uluslararası anlaşmalara da uyulacağını söyledi.

Suriye halkının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemlerinden memnun olduğunu anlatan Maleh, Türk halkını, kardeş millet olarak gördüklerini bildirdi.

Maleh, 16 Temmuz Cumartesi günü Şam'da ''Milli Kurtuluş Konferansı'' yapılacağını belirterek, ''Suriye'de Milli Kurtuluş Hükümeti kurularak, gölge hükümet gibi çalışacak. Rejimin düşmesi halinde ülke hükümetsiz kalmayacak. Kendi iktidardaymış gibi bir bakanı olacak. Konferansa katılacaklar, üyeleri seçecek'' diye konuştu.

'SURİYE LİBYA GİBİ OLMAYACAK'

Bir gazetecinin, ''Libya'daki gibi tanınma istenecek mi?'' sorusu üzerine Maleh, Libya'daki gibi olmayacağını, gölge hükümetten bahsettiklerini ve bir hükümetin nasıl çalışması gerektiğine bakılacağını söyledi.

''Beşar Esad, bizim gözümüzde düşmüştür'' diyen Maleh, Suriye'nin, Anayasa'ya göre değil, aile kararlarına göre yönetildiğini ileri sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?