banner15

Muhalefetten Salih'e 'dönüş' tepkisi

Yemen'de muhalifler, Yemen'e geri döneceğini açıklayan Devlet Başkanı Salih'e tepki gösterdi

Muhalefetten Salih'e 'dönüş' tepkisi

Dünya Bülteni/ haber Merkezi

Suudi Arabistan'da tedavi görmekte olan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in, dün ülkeye kısa sürede dönebileceğini açıklaması muhalefetin tepkisine yol açtı. 

Yemen muhalefeti, Suudi Arabistan hükümetini de Salih'e destek vermekle suçlayarak, Salih'in dönüşü sonrası yaşanacak olası iç savaşlardan ve ''işlenecek cinayetlerden'' Suudi yönetimini sorumlu tutacaklarını belirtti. 

200'ü aşkın avukat ve sivil toplum kuruluşundan oluşan ''Devrim Komitesi''nin açıklamasında, Salih sonrası endişelere değinildi. 

Açıklamada, aylarca Suudi yetkililerinin Yemen kamuoyunu yanlış yönlendirdiği, Riyad'ın dönmemesinden yana tavır sergilediği Salih'e aslında destek verdiği iddia edildi. Komitenin açıklamasında, Suudi hükümeti, Salih'in dönüşünden sonra neler olabileceğini analiz edememekle suçlanırken, ''işlenecek suç ve cinayetlerden Riyad sorumlu olacaktır'' ifadesine yer verildi. 

Öte yandan Salih'in dün akşamki konuşmasından sonra, rejim taraftarları ve askeri birlikler, daha önceki konuşmalarda olduğu gibi havai fişek gösterileri ve silahlı kutlamalarla desteklerini yinelediler. 

Salih, 3 Haziran'da başkanlık sarayına düzenlene bombalı saldırıda ağır yaralanarak Suudi Arabistan'a tedavi olmaya gitmişti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 14:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35