Muhalif gruplar, IŞİD'e karşı birleşti

Suriye’de muhalifler, IŞİD örgütüyle de mücadele amacıyla “Mücahitler Ordusu” adında yeni bir oluşum kurdu

Muhalif gruplar, IŞİD'e karşı birleşti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye’de muhalifler, Esad'ın yanısıra Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile de mücadele amacıyla “Mücahitler Ordusu” adında yeni bir oluşum kurdu.

Esad güçlerine karşı savaşan 7 farklı grubun katılımıyla meydana gelen "Mücahitler Ordusu”, başlangıçta Haleb, İdlib kent ve kırsalında, sonrasında ise Suriye’nin çeşitli bölgelerinde operasyonlar yürüteceğini açıkladı.

Yeni oluşumun temsilcileri tarafından "Youtube" üzerinden yayınlanan video mesajında, "Mücahitler Ordusu"nun, Nureddin Ez-Zengi, El-Ensar, İslami Özgürlük, Emcadu'l-İslam, Ensarul Hılafe, Cund el-Harameyn Tugayları ile İslami Nur Hareketi ve "Emrolunduğu gibi dosdoğru ol'' Birliği'nden oluştuğu ifade edildi.

İŞID'e KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

Oluşumla ilgili konuşan “Mücahitler Ordusu” sözcüsü Muhammed Edib, yeni oluşumun hareket alanının Halep'le sınırlı kalmayacağını, başlangıçta Haleb, İdlib kent ve kırsalı, sonrasında ise tüm Suriye'yi IŞİD'den temizlemeye yönelik operasyonlar yürüteceğini açıkladı.

Edib, diğer askeri gruplara memsup liderlere yeni oluşuma katılıp IŞİD'e karşı birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Edib, IŞİD'in son olarak dini kutsallara yönelik saldırıları, ÖSO'ya savaş açması, Esad rejimine karşı savaşmak yerine muhalifler tarafından ele geçirilen bölgelerdeki işgallerinin yanı sıra Suriye halkını bütünüyle tekfir etmeleri gibi nedenlerden dolayı IŞİD'e karşı mücadele verdiklerini ifade etti.

“Mücahitler Ordusu”'nun diğer tüm muhalif gruplara açık olduğunu dile getiren Edib, Nureddin Zengi Tugayı lideri Tevfik Şehabuddin'in yeni oluşumun lideri olduğunu belirtti.

ÖSO ile IŞİD mensupları arasında yoğun çatışma

Halep ve İdlib kentlerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri ile El-Kaide'ye bağlı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada, Halep ve İdlib'de ÖSO ile IŞİD arasında yağun çatışmaların yaşandığı, ÖSO'nun, örgütün Kafr Nabul beldesindeki kontrol noktalarını kuşatarak bölgede denetimi sağladığı belirtildi. ÖSO ve İslami Cephe üyelerinin, bazı IŞİD mensuplarını "esir" aldığı ileri sürüldü.

IŞİD'in ise İdlib'in Maretu'n-Numan'da kontrolü altında olan yerleri de İslami Cephepe'ye teslim ettiği belirtilen açıklamada, kentin Serakib beldesi çevresinde Ahraru'ş-Şam Tugayı ile IŞİD üyeleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı aktarıldı.

Açıklamada, İslami Cephe'ye bağlı silahlı grupların, İdlib'in Serakib ve Sermin bölgesinde yeni kontrol noktaları kurduğu ve IŞİD'e, Halep'in Etarib kasabasına çekilmesi çağrısı yapması üzerine gruplar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Kentin kuzey bölgelerinde IŞİD'e mensup çok sayıda silahlı militanın saf değiştirdiği iddia edilen açıklamada, Esad rejimi ve IŞİD ile mücadele amacıyla kurulan "Mücahitler Ordusu"na bağlı birliklerin de birçok bölgede örgüt üyelerine üstünlük sağlamaya başladığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Mücahitler Ordusu'nun, IŞİD'e, tüm silahlarını en yakın ÖSO karargahına teslim ederek, 24 saat içerisinde ülke sınırlarının dışına çekilmesi çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39