banner39

Muhalif komutanlar Cenevre'de, sahada savaş sürüyor

Suriye’de rejime karşı savaşan çok sayıda komutan ülkedeki iç savaşın sonlanması amacıyla süren görüşmelerde yer alıyor. Cenevre'de görüşmeler sürerken, Suriye'de savaş hız kesmedi

Ortadoğu 11.02.2014, 15:52 11.02.2014, 16:42
Muhalif komutanlar Cenevre'de, sahada savaş sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de rejime karşı savaşan, Suriye Devrimciler Cephesi ağırlıklı silahlı grupların komutanları ülkedeki iç savaşın sonlanması amacıyla süren görüşmelerde yer alıyor.

Muhalefet delegasyonundan Anas Abda, Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada Suriye Devrimciler Cephesi grubunu ve Şam'ın güneyinde, Ürdün sınırında bulunan Dera'da savaşan bazı grupları temsilen yedi komutanın kendileriyle beraber Cenevre'de bulunduğunu söyledi. Abda'ya göre askeri konular konuşulmaya başladığında komutanlar arasından bir ya da iki isim, müzakere delegasyonunda sahadaki muhalif askeri gücü temsil edecekler.

Cenevre’de bulunan yedi komutanın kimler olduğu ise henüz bilinmiyor. 31 Ocak'ta sona eren ilk tur görüşmelere sahadaki askeri komutanlardan katılan olmamıştı. Muhalefet, askeri komutanları da Cenevre'ye götürerek, hükümet delegasyonunun ilk tur görüşmelerde "Sahada savaşan gruplar üstünde etkiniz yok" eleştirisini bertaraf etmeye çalışıyor.

Suriye Devrimciler Cephesi'nin liderliğini İdlib'de etkili olan ve daha önce Suriye Şehitler Tugayı'nın başı olan Cemal Maruf yapıyor.

IŞİD Deyru'z Zor'dan çıkarıldı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve müttefikleri ise, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarının Deyru'z Zor ilinden çıkarıldığını açıkladı.

ÖSO'ya bağlı Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Ömer Ebu Leyla, ÖSO ile başta Nusra Cephesi ve İslami Cephe olmak üzere silahlı muhalif grupların, IŞİD militanlarını, Suriye'nin doğusundaki Deyru'z Zor ilinde, aralarında petrol ve doğalgaz kuyularının da bulunduğu kontrol altındaki çoğu noktalardan, yoğun çatışmaların ardından çıkardığını belirtti.

Bölgede IŞİD'ın, ilin kuzeyindeki Et-Tebin bölgesinde bulunan El-Milh ocağı dışında kontrol altında tuttuğu yer kalmadığını ifade eden Ebu Leyla, son günlerde bazı IŞİD üyelerini öldürmelerinin yanı sıra onlarcasını esir aldıklarını, IŞİD mensuplarının hakim oldukları diğer yerlerden çıkarılması için operasyonların sürdüğünü kaydetti.

Ebu Leyla, Deyru'z Zor'un petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından zengin aynı zamanda Irak'la sınır olması hasebiyle IŞİD'in bölgeden çıkarılmasının önem arz ettiğini dile getirdi.

ÖSO, müttefikleri Nusra Cephesi ve İslami Cephe ile birlikte geçen yılın sonlarına doğru, IŞİD'de karşı geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

Savaş sürüyor, müzakereler ölümlere çare olmadı

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Cenevre'de birinci tur görüşmelerin başladığı 22 Ocak'tan, dün başlayan ikinci tur görüşmelerine kadar geçen sürede, 316'sı çocuk, 197'si kadın, 172'si işkence altında olmak üzere bin 585 sivilin rejim güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Söz konusu dönemde öldürülen kadın ve çocuk oranında yüzde 32 artış görüldüğüne işaret edilen açıklamada, Suriye'deki rejimin açıkça sivilleri hedef aldığı kaydedildi.

Cenevre-2 Konferansı'nın düzenlendiği bu dönemde uluslararası toplumun ve gözlemcilerin önceliğinin Suriye'deki sivil ölümlerin durdurulması olması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, aksine rejim güçlerinin sistematik şekilde bombardımanlarına ve saldırılarına devam ettiği, işkence ile insanları öldürdüğü ifade edildi.

Suriye'nin dostları grubunun Esed rejimine gerçek anlamda bir baskı uygulamadığının altı çizilen açıklamada, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'den sivil ölümlerin durdurulmasının Cenevre-2 Konferansı'nın ana hedefi olması istendi.

Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesini amaçlayan Cenevre-2 Konferansı'nın ikinci tur görüşmeleri dün İsviçre'nin Cenevre kentinde başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?