banner39

Muhalif Şam Cephesi ve YPG'den yazılı anlaşma

Şam Cephesi ve YPG arasında yazılı mutabakat imzalandı, böylece 4 yıllık savaş sürecinde ilk yazılı anlaşma sağlanmış oldu

Ortadoğu 09.02.2015, 12:00 09.02.2015, 12:00
Muhalif Şam Cephesi ve YPG'den yazılı anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarının ardından ilçenin savunulması için işbirliğine giden Suriyeli muhalif gruplardan Şam Cephesi ile YPG arasında resmi mutabakat metni imzalandı. Anlaşmaya göre rejimden kurtarılmış bölgelerde toplum güvenliği birlikte sağlanacak.

Al Jazeera’da yer alan habere göre asayiş başta olmak üzere dini hizmetlerin yürütülmesini de kapsayan mutabakat metni ile 4 yıllık savaş sürecinde ilk yazılı anlaşma gerçekleştirilmiş oldu.

Halep bölgesinde bulunan grupların ittifakı ile oluşturulan Şam Cephesi ile YPG yetkililerinin imzaladıkları mutabakat metninde şu hususlar yer aldı:

- Anlaşma taraflarının yargı sistemleri birleştirilecek ve İslam Şeriatı hükümleri esas alınacak.

- Her iki tarafta medreseler ve Şeri ofisler açılacak. İslam dinini öğretmek için dini kurumlar oluşturulacak. Halep, Afrin ve ona bağlı köylerdeki camiler ve camilerdeki faaliyetler takip edilecek.

- Asayişi ilgilendiren konularda suçluların tutuklanması ve hakların sahiplerine geri verilmesi için işbirliği yapılacak. Rejimden kurtarılmış bölgelerde toplumun güvenliği birlikte sağlanacak.

2014’TE İKİ TARAF DA ÖNEMLİ KAYIPLAR VERDİ

Muhalif gruplar ile YPG arasında son olarak Sefira bölgesinde 2014 yılı içerisinde şiddetli çatışmalar yaşanmış ve çatışmalarda iki taraf da önemli kayıplar vermişti.

Muhalifler, Halep kırsalında Esad rejimi tarafından kontrol edilen tek nokta olan ve kendi kuşatmaları altındaki Nübbul ve Zehra köylerine Afrin bölgesinden ve YPG tarafından destek sağlandığını iddia ediyor.

Şam Cephesi’ni oluşturan gruplar ise şunlar: Nureddin Zengi, Mucahidin Ordusu, Cephet el Asale ile Festakim Kema Umirte Cephesi, Tevhid Tugayları ve Hazm Hareketi.

PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin askeri kanadı YPG, Halep merkezde bulunan Eşrefiyye, Şeyh Maksud mahalleleri ile Afrin, Kobani, Kamışlı ve Resulayn bölgelerini kontrolü altında tutuyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü