banner39

Muhalifler: ABD-Rusya anlaşmasını reddediyoruz

Suriyeli muhaliflerin Genelkurmay Başkanı İdris, ABD ile Rusya'nın Suriye konusundaki anlaşmasının mücadelelerine darbe olduğunu söyledi

Ortadoğu 14.09.2013, 15:02 14.09.2013, 18:07
Muhalifler: ABD-Rusya anlaşmasını reddediyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Selim İdris,  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'daki 9. Genel Kurul Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, gelinen aşamada büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, "Allah'a ve savaşçılarımızın gücüne güveniyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında varılan anlaşmanın, Suriye rejimi için zaman kazanma anlamına geldiğini ve bu girişimi kabul etmediklerini belirten İdris, Rusya'nın gündeme getirdiği planın, kimyasal silah saldırısı nedeniyle Esad'ın yargılanmasından söz etmediğine dikkati çekti.

İdris, Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelere atıfla, "Esad rejiminin siyasi sürecin dışında bırakılmaması durumunda hiç bir müzakereye katılmayacağız" şeklinde konuştu.

"ESAD SİLAHLARI IRAK VE LÜBNAN'A SEVK EDİYOR"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Dışişleri Bakanı Lavrov'u Suriye rejiminden maddi çıkar sağlamak ve Esad'in kuzeni ve Suriye'nin en zengin işadamı Rami Mahluf'tan rüşvet almakla suçlayan İdris, bu konuda ellerinde kanıt bulunduğunu öne sürdü.

" ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bana,Suriye rejimine askeri müdahale seçeneğinin hala masada olduğunu söyledi" diyen İdris, "Suriye'nin elindeki kimyasal silahları, Irak ve Lübnan'a naklettiğine dair bilgiler aldık" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile anlaştıklarını bildirmişti.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?