banner39

Muhalifler: Bu şartlarda Cenevre'ye gitmeyeceğiz

SMDK Sözcüsü Safi "Uluslararası toplum, rejimin sivillere ve okullara yönelik saldırılarının önüne geçmedikçe Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacağız" dedi

Ortadoğu 18.12.2013, 09:20 18.12.2013, 09:20
Muhalifler: Bu şartlarda Cenevre'ye gitmeyeceğiz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey es-Safi, uluslararası toplumun, Esad rejiminin sivillere ve okullara yönelik saldırısını engellemedikçe Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacaklarını söyledi.

Safi, Esad rejimi saldırılarını artırarak devam ederken koalisyonun Cenevre-2 Konferansı'na gitmesinin mantıksız olduğunu savundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, kriz için askeri çözümü benimsediğine dikkati çeken Safi, uluslararası toplumun, rejimin sivilleri ve okulları vurmasının önüne geçmediği sürece Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak için Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacaklarını ifade etti.

İstanbul'da ocak ayının başlarında yapılması planlanan SMDK Genel Kurul toplantısına da değinen Safi, "Eğer uluslararası toplum, saldırılar karşısındaki sessizliğini korursa, toplantıdan konferansa katılmama kararı çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından Halep kentine üç günden bu yana "varil bombalarıyla" düzenlenen saldırılarda 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Esad güçlerinin hedef aldığı bir okulda aralarında öğrenci, öğretmen ve görevlilerin bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetmiş 40 kişi de yaralanmıştı.

Suriye krizine çözüm arayışlarının konuşulacağı Cenevre-2 Konferansı'nın, 22 Ocak 2014'te yapılması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?