banner15

Muhalifler Çobanbey'i kuşattı

Muhalif grupların ortak operasyonuyla, 2 yıldır IŞİD’in kontrolünde olan Halep yakınlarındaki Türkmen kasabası Çobanbey kuşatma altına alındı

Muhalifler Çobanbey'i kuşattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı yaklaşık 3 bin asker, 2 yıldır IŞİD’in kontrolündeki Azez ilçesine bağlı Çobanbey kasabasını almak için saldırı başlattı.

ÖSO'ya bağlı Cephetül Şamiye'nin Azez Sorumlusu Türkmen asıllı komutan Zekeriya Karslı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'i yaklaşık 2 yıl önce işgal ettiği Çobanbey kasabasından çıkarmak için bölgede bulunduklarını söyledi.

Karslı, ÖSO bünyesinde bulunan çok sayıda gruba mensup 5 bin askerin 3 bininin Çobanbey kasabasını geri almak için bölgeye geldiğini belirterek, sabah saatlerinden itibaren başlatılan saldırı kapsamında, Tel Ahmar, Kandara, Şabaniye ve Errakibiye köylerini ele geçirdiklerini ve Çobanbey kasabasını kuşattıklarını ifade etti.

Karslı, Kasabanın Türkiye sınırına yakın güney tarafındaki buğday siloları ile etrafındaki diğer yerleşim birimlerini ele geçirdikten sonra iç kısımlara kadar ilerlediklerini ve çetin çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Tank, uçaksavar ve havan topları gibi ağır silahlarla donatılan ÖSO birliklerinin IŞİD'ın kontrolündeki Bab ilçesinden Çobanbey'e gelmek üzere çok sayıda IŞİD mensuplarını taşıyan araçların yola çıktığını haber aldıklarını aktaran Karslı, son olarak Çobanbey-Bab karayolunu ulaşıma kapattıklarını, tankların konuşlandığı karayolunda sivillerin de giriş çıkışlarına müsaade edilmediğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48